Najlepšie vitamíny a bylinky pre krásnu a zdravú pleť

Aby bola ľudská pokožka krásna, vyžaduje si pravidelnú pozornosť a správnu starostlivosť. Zabudnite však na to, že sa stačí pravidelne umývať a používať najnovšie kozmetické prípravky. Na stav vašej pokožky má veľký vplyv aj vaša vnútorná výživa. Viete, čo by ste si nemali nechať ujsť?

O koži sa hovorí, že je najväčším telesným orgánom. A niečo na tom je. Nejde len o to, čo vidíme na povrchu, ale aj o to, čo sa skrýva pod ním. Koža má niekoľko hlbších vrstiev, v ktorých sa nachádzajú mazové žľazy a ďalšie dôležité zložky.

Úlohou kože je chrániť telo pred vonkajšími hrozbami. Cez pokožku sa dostávajú von aj škodliviny a odpadové látky. V ľudskej spoločnosti má však pokožka aj estetickú funkciu. Podľa vzhľadu môžeme určiť, či je človek zdravý alebo chorý. Vďaka tomu je tiež pomerne ľahké určiť vek. Je preto pochopiteľné, že sa ho snažíme udržiavať v čo najlepšom stave.

Ale ako už bolo spomenuté, pokožka potrebuje nielen vonkajšiu starostlivosť, ale aj vnútornú výživu. Na ktoré zložky pokožky by ste sa mali zamerať?

vitamíny na plet

Zdravá pleť prirodzenou cestou

V súčasnosti máme prístup k mnohým kozmetickým pomôckam a postupom. Každý odborník vám však povie, že najlepšie, čo pre seba môžete urobiť, je starať sa o seba čo najlepšie. Týmto spôsobom odsuniete veľa problémov do budúcnosti. Alebo sa nimi nebudete musieť zaoberať, pretože sa vôbec nevyskytnú.

Pravidelné čistenie pleti jemnými kozmetickými prípravkami by malo byť samozrejmosťou. Pravidelná hydratácia pokožky vhodnými olejmi a krémami tiež nie je na škodu. Nemôžete zabúdať ani na výživu, o ktorej je tento článok.

Najlepšie vitamíny pre pokožku

Veľa ľudí má v zásobe zinok, ktorý je vhodný pre problematickú pleť. (Napríklad aj vo forme zinkovej masti.) Pravdou však je, že existuje viac látok, ktoré môžu byť pre pokožku prospešné. Nižšie uvádzame, ktoré to sú.

Vitamín E

Vitamín E je cenný antioxidant, ktorý chráni pokožku pred nežiaducim poškodením. Môže k tomu dôjsť napríklad v dôsledku vystavenia UV žiareniu. Vďaka nemu je pleť odolnejšia voči pigmentovým škvrnám a vráskam.

Vitamín E tiež súvisí s produkciou kožného mazu. Ak máte suchú pokožku, môže vám pomôcť vitamín E. Je tiež užitočný pri prevencii zápalov kože.

Vitamíny skupiny B

Ďalším pomocníkom sú vitamíny skupiny B. Konkrétne hovoríme o vitamíne B3, ktorý môže znížiť niektoré príznaky starnutia pokožky. Veľmi zaujímavá je aj funkcia vitamínu B5, ktorý môže znížiť náchylnosť na akné a môže mať pozitívny vplyv aj na starnutie pokožky.

Vitamín C

Vitamín C zažíva v posledných rokoch skutočný rozmach. Podobne ako vitamín E je vyhľadávaným antioxidantom, ktorý bojuje proti predčasnému starnutiu a poškodeniu pokožky vplyvom životného prostredia. Ak sa vitamín C aplikuje priamo na pokožku, môže zlepšiť jej pružnosť. V skutočnosti môže mať pozitívny vplyv na tvorbu a vstrebávanie kolagénu.

bylinky na pleť

Najlepšie bylinky na pleť

Praslička roľná

Praslička roľná je bylina, ktorá sa používa v doplnkoch stravy na podporu nechtov a vlasov. Údajne tiež podporuje normálny vzhľad pokožky a zlepšuje hojenie rán. Predpokladá sa tiež, že podporuje mladistvý vzhľad pokožky.

Žihľava dvojdomá

Žihľava sa vám pravdepodobne vybaví v súvislosti s vyrážkou, ktorú spôsobuje jej bodavý dotyk. V skutočnosti však žihľava môže pomôcť znížiť začervenanie a zmierniť dermatitídu. V neposlednom rade môže tiež pomôcť znížiť tvorbu kožného mazu, ktorý je dôvodom, prečo ľudia trpia mastnou a problematickou pleťou.

Okrem zdravej stravy môžete vyskúšať kombináciu vitamínov a byliniek a zároveň dlhodobo užívať výživové doplnky na podporu normálneho vzhľadu pokožky.

Vložiť komentár