Ako sa zbaviť akné? 5 zaručených tipov

Ideálom krásy je hladká a bezproblémová pleť bez akné a vrások. Dosiahnuť jej však môže byť beh na dlhú trať s veľmi neistým výsledkom. Aj napriek tomu sa ale nehodia hádzať flintu do žita. Namiesto toho sa poďte dozvedieť, ako akné vzniká a ako sa mu dá predísť.

Akné máme spojené predovšetkým s obdobím dospievania, kedy sa v našich telách odohráva hormonálnej búrky. Ženy sa však môžu s problematickou pleťou so sklonom k akné zápasiť aj počas svojho menštruačného cyklu, počas ktorého sa telo pripravuje na potenciálny otehotnenie.

Zdalo by sa, že tieto „mladíckej“ ťažkosti odznie spolu s vekom. Pravda je ale taká, že niektoré ženy trápi hormonálnej akné aj po štyridsiatke. Takže môžu mať celkom oprávnene pocit, že sa akné na tvári už nikdy v živote nezbaví.

Možno ale len stačí, keď mu začneme trochu viac rozumieť.

akné

Ako vzniká akné

Akné je stav, počas ktorého dôjde k upchatiu jedného, alebo viacerých pórov na koži. (Vzhľadom na to, že ich máme všade po tele sa môžeme stretnúť aj s akné na brade, alebo s akné na chrbte.) Keďže každý z nich produkuje kožný maz a odstraňuje z tela ďalšie odpadové látky (pot, toxíny), zablokovaný vstup spôsobí ich hromadenie pod kožou. To vedie k tomu, že sa vám na danom mieste urobí kopček, ktorý sa zapáli. (Je červený a má vo svojom strede belavú čiapočku.)

Čo sa týka početnosti, môžeme mať len jeden pupienok, alebo rovno celú armádu. V takom prípade môže akné spôsobovať rozsiahlejšie zápaly, bolesť a veľké problémy so sebavedomím. Nesmieme zabúdať ani na to, že akné môže (rovnako, ako napríklad kiahne) spôsobiť trvalé zjazvenie.

Medzi najohrozenejšie skupiny v súčasnej dobe patrí:

  • Tehotné ženy
  • Deti v puberte
  • Ženy, ktoré trpia kolísaním hormónov
  • Ľudia s mastnou pleťou
  • Ľudia, ktorí majú problémy s akné v rodine
  • Ľudia, ktorí sa nestravujú zdravo (niektoré potraviny môžu mať na vznik akné priamy vplyv)

Účinná prevencia

Liečba akné môže v prvých štádiách vyžadovať návštevu kožného lekára. (Prípadne ženského lekára, ktorý sa lepšie orientuje v hormonálnych cykloch.) Je však celkom možné, že vám predpíše kortikoidy (vo forme liekov, alebo masti), ktoré nechcete. (Hoci dokážu opticky zamaskovať problém, prakticky nijako nerieši jeho primárnu príčinu. Ich dlhodobé užívanie navyše môže zanechať na tele negatívne následky.) Preto by ste sa mali podrobne zamerať na svoju ošetrujúce rutinu.

Aby ste ju mohli správne posúdiť, skúste zistiť, či:

  • Používate vhodné kozmetické prípravky
  • Si dostatočne čistíte pleť (ideálne by k nemu malo dochádzať dvakrát denne, a to aj vo chvíľach, keď nemáte na tvári žiadna dekoratívne líčidlá)
  • Správne jete (niekomu zhoršujú akné mastné pokrmy, iným zase mliečne výrobky)
  • Si pravidelne robíte peeling (odstraňuje nečistoty aj odumreté kožné bunky, ktoré by mohli upchať póry)
  • Používate nekomedogénny prípravky (upchávať póry môže napríklad báza pod make-up obsahujúci silikón, nevhodný púder, korektor či make-up)
  • Si často nesiahate na tvár
  • Nie ste dlhodobo v strese
  • Nechodíte príliš často na slnko

Určite neurobíte nič zlého ani v prípade, že budete nosiť po ruke zmatňujúci papieriky, ktorými si odsajete prebytočný maz z tváre počas dňa. Veľmi dôležitá je pre vás i dôkladná hygiena po športe. Preto majte v športovej taške čistiaci gél na tvár, alebo odličovacie obrúsky a krém.

Čo sa týka stláčanie pupienkov, skúste sa mu vyhnúť. Okrem toho, že môžete vodičkou infikovať iné póry v blízkom okolí tak prispievate k tvorbe jaziev a na to, že sa vám celá oblasť ešte viac zapáli. (V dôsledku toho, že si do pupienkov zanesiete ďalšej infekcii.)

akné stres

5 tipov, ako sa ho zbaviť

Stavte na zinok

Pokiaľ vás trápia dlhodobé kožné ťažkosti, môže za nimi stáť nedostatok zinku. Preto do svojho jedálnička zaraďte kvalitné mäso, strukoviny, orechy a viac celozrnných potravín.
V prípade, že sa stav vašej kože ani napriek tomu nelepší, bežte do lekárne a povedzte si o zinkovú masť. Tú následne aplikujte na problematické miesta podľa inštrukcií. (Trochu menej známym riešením je tiež ošetrovanie pleti kozmetickými prípravkami, ktoré obsahujú síru. Tú nájdete v kúpeľných mydlách, alebo priamo v krémoch.)

Skamarátiť sa s tea tree

Tea tree je nepostrádateľným parťákom všetkých ľudí, ktorí sa chcú rýchlo zbaviť akné, ale nechcú pri tom používať žiadnu zbytočnú chémiu.

Akonáhle vidíte, že sa vám na tvári (alebo inde na tele) klube pupienok, kvapnite ho na prst, alebo na vatový tampón a potrite ním postihnuté miesto. Keď to budete robiť opakovane, pupienok sa vysuší a rýchlejšie sa zahojí. (Je to spôsobené tým, že má silné antibakteriálne účinky.)

tea tree oil na akné

Skúste doplniť Omega 3

Omega 3 sú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré telu dodávame zo stravy. Ich zdrojom sú predovšetkým ryby, ale môžeme sa s nimi stretnúť napríklad aj vo fortifikovaných druhoch margarínov a ďalších potravinárskych výrobkov.

Ak viete, že nie ste schopní dodržať ich odporúčaný denný / týždenný príjem, kúpte si rybí olej, alebo je dopĺňajte z doplnkov stravy. Keď sa budete tohto zvyku dlhodobo držať, znížite frekvencia zápalov a upraví sa vám aj tvorba kožného mazu.

Uberte mliečne výrobky

Ak váš problém stále pretrváva, potom určite neurobíte nič zlé, keď skúsite aspoň na čas vyškrtnúť mliečne výrobky. Hoci výsledky štúdií nie sú v tomto ohľade zatiaľ úplne jednoznačné, môže ísť o odporúčania, ktoré vám môže pomôcť.

Vyhnite sa stresu

Stres robí s naším telom divy. Keď môže mať vplyv na kolísanie váhy a na ženský reprodukčný systém, prečo by nemohol ovplyvniť aj vznik vášho akné? Hoci sa stresu nejde vyhnúť úplne, snažte sa vybiť svoju frustráciu, zlepšiť medziľudské vzťahy, viac oddychovať a osvojiť si niektorú z relaxačných techník.

Záver

Aj keď je akné nepríjemný problém, ktorý môže zásadne narušiť vaše zdravé sebavedomie, s trochou cielené snahy ho môžete konečne dostať pod (aspoň relatívna) kontrolu. Ide len o to sa predčasne nevzdávať.