Správna starostlivosť o pleť: 5 tipov ako na to

Aby sme boli za každých okolností krásne, mali by sme sa starať nielen o tvar svojej postavy a zdravie našich vlasov, ale aj o to, ako vyzerá naša pleť. Aby jej nič nechýbalo, mali by sme poznať jej potreby a venovať jej dostatočnú pozornosť. To sa ale nie vždy deje, takže vám prinášame ultimátneho sprievodca starostlivosťou o pleť, vďaka ktorému svoju kozmetickú rutinu hravo zvládnete.

Koža je našim najväčším orgánom. Keby sme ho nemali, naše telá by nedržala tvar a neustále by sme bojovali s infekciami pochádzajúcimi z okolitého prostredia. Aj napriek jej dôležitosť sa k nej však často správame doslova a do písmena macošsky. Tvár zaťažujeme tonou ťažkých líčidiel, odmietame ju čistiť, ignorujeme ochranu pred slnečným žiarením a ešte k tomu jej odopierame vlahu.

Následky tohto správania sa nám potom vráti vo forme precitlivenej, suché, alebo vráskavej kože na tvári. Tiež sa nevyhneme akné, ovisnutým kontúram a čudnému sfarbenie pleti.

Niektoré hriechy vášho zlého zaobchádzania nemožno spravit bez zásahu chirurga. Na rad z nich však stačíte vy samy. Keď sa navyše začnete o svoju pleť správne starať včas, k množstvu negatívnych javov vôbec nedôjde. Ale ako na to?

bylinky na pleť

Staráte sa správne o svoju pleť?

Aj keď sa toho o správnej starostlivosti o pleť napísalo už dosť, stále sa medzi nami nájdu ženy, ktoré túto disciplínu vôbec nijako nerieši. (Pritom, starostlivosť o zrelú pleť je oveľa náročnejšie aj v prípade, že ste sa na nej nedopustili žiadnych veľkých hriechov.)

Aby ste mali aspoň malú predstavu o tom, čím svojej koži škodíte, urobíme si malý zoznam najbežnejších prehreškov. Na ňom figuruje:

  • Neodličování
  • Absencia ochranného faktora
  • Používanie zlého typu kozmetiky
  • Príliš intenzívny a častý peeling
  • Používanie prejdenej kozmetiky a špinavých štetcov
  • Ignorácia pravidelnej starostlivosti (aplikácia denného a nočného krému atď.)
  • Zlé stravovanie a málo tekutín 

Ako by to teda malo správne vyzerať?

Každodenná starostlivosť

Starostlivosť o suchú pleť je trochu iná, než je starostlivosť o problematickú pleť, alebo o tú zmiešanú. Väčšina krokov je však vo všetkých prípadoch relatívne podobná.

Keď sa ráno prebudíte, predtým, než si aplikujete svoj bežný denný make-up sa na moment zastavte v kúpeľni a vyčistite pleť. Stačí, keď tvár prejdete vatovým tampónom s čistiacim mliekom, nanesiete denný krém a naň ešte SPF. (Veľa krémov už ho má, takže v takom prípade možno posledný krok preskočiť.) Ženy, ktoré sa o seba chcú starať trochu viac môžu tvári dopriať aj toner a špeciálny krém pre citlivé očné okolie.

Večer si zase (pred, alebo po čistení zubov) odlíčte svoj denný make-up (urobte to aj v prípade, že ste žiadny nemali, pretože vám na tvári lipne pot a prach), očistite pleť čistiacim gélom, alebo penou, aplikujte masku, naneste sérum, starostlivosť proti pupienkom, očný krém a špeciálne (zvyčajne regeneračné, alebo vyživujúci) nočný krém.

ako sa starať o pleť

5 tipov, ako sa starať o pleť

Pleťové masky

Do správnej kozmetické rutiny patrí aj pravidelné nanášanie pleťovej masky. Tá buď vytiahne nečistoty z pórov a zamedzí lesknutiu (ílové masky), alebo dodá tvári hydratáciu a výživu. (Masky s kyselinou hyalurónovou, medom a ďalšími prospešnými látkami.) V starostlivosti o starnúcu pleť sa mnohým ženám osvedčili aj plátýnkové masky s koenzýmom Q10 a s ďalšími účinnejšími látkami, ktoré dokážu spomaliť starnutie. Čo sa týka frekvencie používania, optimálne by ste sa mali držať čísla 1-3x týždenne.

Peeling

Čas od času je nutné z tváre odstrániť odumreté bunky, ktoré upchávajú póry, alebo môžu tvoriť viditeľné šupinky. Preto je vhodné mať v kozmetickom kufríku účinný peeling. Ten môže obsahovať abrazívne čiastočky, alebo môže byť aj chemický. (Dnes sú populárne peelingy na báze ovocných kyselín.) V oboch prípadoch je ale nutné vedieť, ako s ním správne zaobchádzať.

Čo sa týka mechanických (abrazívnych) peelingov, tie by sa nemali používať každý deň. Inak hrozí, že si poškodíte hornú vrstvu kože, ktorá chráni tie, ktoré sa nachádzajú pod ňou. Čo sa týka chemického peelingu, ten patrí do ruky len skúseným kozmetičkám. (Prípadne ženám, ktorým sa dostala odborná inštruktáž.) V oboch prípadoch je žiaduce, aby žena cez deň nosila krém s ochranným faktorom. Inak jej hrozí rýchlejší spálenie, alebo nevzhľadná vyrážka.

peeling na pleť

Vitamíny

Ak aj napriek všetkej snahe nevyzerá vaša koža presne tak, ako chcete, je možno čas staviť na silnejšie kaliber. Tým sú špeciálne vitamíny a potravinové doplnky, ktoré sa starajú o normálny vzhľad pokožky.

Najčastejšie obsahujú:

Prípravky, ktoré majú vplyv na rast vlasov a nechtov môžu mať v zložení aj prasličku roľná, pivovarské kvasnice či L-Metionín.

Kozmetika

Aj keď nebude vašej starostlivosti o pleť čo vytknúť, vaša snaha vyjde navnivoč, keď nebudete používať tie správne produkty.

Myslite na to, že:

  • Všetky produkty starostlivosti o pleť by mali byť od rovnakého výrobcu a z rovnakej série
  • Krémy pre starnúcu pleť nie sú vhodné pre tú mladistvú a naopak (to platí aj o starostlivosti pre rôzne typy pleti)
  • By ste nemali používať kozmetiku, ktorá vám nerobí dobre

Ak si neviete rady, urobíte najlepšie, keď sa spojíte so svojou kozmetičkou, alebo s dermatológom. (Ich služby bývajú občas k dispozícii vo väčších lekárňach.) Hoci pravdepodobne nebudú preferovať kozmetiku od rovnakého výrobcu, dajú vám odborné rady a nasmerujú vašu pozornosť tým správnym smerom.

kozmetika pre zdravú pleť

Strava

Nebol by to žiadny článok o správnej starostlivosti o pleť, keby sme zámerne vynechali vplyv jedla. Ak si chcete udržať mladistvý vzhľad (a celkovo zdravie tela) čo najdlhšie, pochutnajte si na rybách (bohatý zdroj omega 3), na avokáde (vitamín C, vitamín E …), slnečnicových semienkach (vitamín E, zinok …) alebo na paradajkách ( vitamín C, beta karotén …).

Záver

Správna starostlivosť o pleť je disciplína, ktorú by mal zvládať každý z nás. Aj keď sa vám zdá po tomto článku možno trochu náročná, verte, že v neskorších fázach života budete radi, že ste jej venovali viac času a osobného úsilia. Napríklad preto, že si dlhšie udržíte svoj mladistvý vzhľad a všetci vám ho budú neskrývane závidieť. A to za tú trochu námahy navyše predsa stojí. Alebo nie?