Ako na suchú pokožku hlavy?

Krásne vlasy sú indikátorom nášho zdravia. Lenže, niekedy nám nerobí problém ich sila, alebo rast, ale svrbiaca pokožka hlavy, ktorá sa môže lúpať a púšťať nám do nich nie príliš estetické lupiny. Čo sa dá s týmto problémom robiť si načrtneme v tomto článku.

Už od malička nám rodičia hovorili, že sa nemáme škrabať. Okrem toho, že to nie je pekné môžeme na okolie pôsobiť ako nepořádníci, ktorí nemajú dodržiavanie bežnej dennej hygieny zrovna v malíčku. (Čo je horšie? Nechávať za sebou všade lupiny, alebo vyzerať ako niekto, koho trápi blchy, svrab či vši?)

Dôvody ale bývajú niekedy oveľa jednoduchšia. Bohato stačí, aby ste sa trochu zapotili, alebo použili zlý šampón a suchá a svrbiaca pokožka hlavy je razom na svete.

Preto si povieme, čo na svrbiacu pokožku hlavy funguje. Vrátane toho, čo za ňou môže byť.

svědivá pokožka hlavy

Čo spôsobuje suchú pokožku hlavy

Nie je suchá pokožka hlavy, ako suchá pokožka hlavy. Prvá vec, ktorá nás v súvislosti s ňou zvyčajne napadne sú lupiny. Niekedy ale za vaše problémy môže dokonca aj chorobu. Ako to ale bezpečne spoznať, keď sprievodné prejavy (svrbenie a šupinatosť) sú si v mnohých prípadoch dosť podobné?

Vodítkom, ktoré by vám mohlo pomôcť odhaliť pravého pôvodcu problémov je to, či trpíte na suchú kožu aj na iných častiach tela. Ak áno, je celkom pravdepodobné, že rovnaké podmienky budú panovať aj na vašej hlave.

Pokiaľ vás naopak svrbí vnútorný záhyb uší, robia sa vám mastné šupinky na nose, pod očami alebo na iných členitých miestach na koži, s najväčšou pravdepodobnosťou trpíte seboroickú dermatitídou. (Tá môže byť vrodená, ale aj získaná nevhodným životným štýlom.) Okrem žltých (mastných) šupiniek sú pre ňu typická oddelená ložiská a to, že sa jej prejavy môžu líšiť v závislosti na panujúcim ročnom období a na stabilite vašich hormónov. (Čo platí hlavne u žien.) Tiež ale môže ísť o prejavy psoriázy.

Suchú kožu na hlave môže tiež spôsobiť:

 • Suchý vzduch
 • Alergická reakcia / neznášanlivosť na nejaký kozmetický prípravok
 • Starnutie

Účinná prevencia

Suchá pokožka hlavy a svrbenie síce nijak zásadne neovplyvňuje naše zdravie, ale môžeme byť kvôli nej trochu roztržitý a nesústredení. Pre niekoho ide navyše o vážny spoločenský problém. (Ako už bolo povedané, nevyzerá to zdravo, ani dobre.)

Prvé možné riešenie, ktoré sa nám ponúka je nákup šampónu na suchú pokožku hlavy. Ešte než sa však dostanete do najbližšej drogérie a začnete utrácať svoje ťažko zarobené peniaze, neurobíte nič zlé, keď sa objednáte k svojmu kožnému lekárovi. Ten sa na vás pozrie a prakticky ihneď vylúči, že ide o problém, ktorý je spôsobený nejakou doteraz neodhalenú kožnou chorobou. (V takom prípade by vám odporučil vhodné kozmetické prípravky, ktoré vám pomôžu ťažkosti buď zmierniť, alebo úplne odstrániť.)

V prípade, že sa u vás žiadna z vyššie uvedených príčin nepreukáže, vyskúšajte:

 • Používať šetrnejšie šampóny (napríklad tie, ktoré majú prírodné zloženie)
 • Olejové zábaly na pokožku hlavy
 • Si neumývať vlasy až tak často
 • Piť viac tekutín
 • Fénovaní (aby voda nepôsobila na pokožku hlavy príliš dlho)
 • Sa čo najmenej potiť v oblasti hlavy (v lete aj v zime nenoste stále čiapku atď.)

Ak sa pristihnete, že vás po umytí vlasov novým šampónom svrbí hlava, je to indikátor toho, že by ste ho mali čo najskôr vymeniť.

šampon na suchou pokožku hlavy

Ako sa jej zbaviť

No áno, čo keď ale musíte čakať na termín návštevy svojho lekára a z nejakého dôvodu nemôžete zmeniť ani šampón? Znamená to, že musíte problém so suchou pokožkou na hlave nejako pretrpieť? Áno, aj nie. To záleží na tom, či ste ochotní vyskúšať niektorú z babských rád, ktoré by vám mali okamžite uľaviť.

Ako rýchla pomoc funguje:

 • Masáž hlavy rozpusteným kokosovým olejom
 • Masáž hlavy olejom (kokosový, olivový …) s pár kvapkami oleja z tea tree (má antiseptické účinky, takže sa hodí vo chvíli, kedy máte na pokožke zápaly)
 • Oplach z vody a jablčného octu (jeden diel octu na dva diely vody)
 • Zmes olivového oleja a jedlej sódy (v rovnakom pomere), ktorú si vmasírujete do pokožky hlavy a necháte ju cca 5 minút pôsobiť
 • Zmes jednej lyžice bieleho jogurtu a jedného vajca

V prípade, že skúšate kokosový olej, alebo tea tree úplne prvýkrát, určite je vhodné najskôr vyskúšať, či vám nespôsobí alergickú reakciu. (Trochu od každého si naneste na vnútornú stranu zápästia a počkajte.)

Tiež myslite na to, že ak sa budete príliš často škriabať, poprípade si nešetrne vykonávate masáž vlasovej pokožky, môžete sa stretnúť s výraznejším vypadávaním vlasov.

Podráždená pokožka hlavy

K podráždeniu pokožky hlavy väčšinou dôjde naším nevhodným zaobchádzaním s ňou. Môže ísť napríklad o príliš stiahnutý a silno nalakovaný účes. (Ak ste ho niekedy mali, tak viete, že vás po ňom bolí kože na hlave. Tiež môže dochádzať k silnejšiemu poteniu.) Môže ísť ale aj o alergickú reakciu na farbu na vlasy, či nevhodný kozmetický prípravok.

Zjednodušene povedané, podráždenie môže byť len krátkodobým prejavom nejakého nášho prešľapu. Ak sa ho naďalej nedopúšťame, problém často odznie.

Svrbiaca pokožka hlavy

Svrbiaca pokožka hlavy oproti tomu poukazuje na nejaký možný kožný problém. Od lupienky až po seboroickú dermatitídu. V takom prípade je vhodné navštíviť kožného lekára, ktorý si ho prezrie a navrhne vám ďalší možný postup. A to aj pre prípad, že by sa vám tento neduh presunul na ďalšie časti tela. (Napríklad do tváre, na ruky a na iné viditeľné miesta.)

Záver

Suchá a svrbiaca pokožka hlavy potrápi aspoň raz v živote prakticky všetky z nás. Aj keď za tým zvyčajne nebýva nič vážne, v sporných prípadoch je určite dobré ísť pre radu za odborníkom v odbore.

V prípade, že sa u vás nepreukáže žiadny ekzém, dermatitída alebo autoimunitné ochorenie, kľúč na odstránenie ťažkostí leží v lepšej starajúca rutine.