Čistiaca kefka na pleť: Viete, ako ju správne používať?

To, ako bude naša pleť vyzerať záleží dosť na tom, ako sa o ňu staráme. Okrem toho, že by sme ju mali pravidelne odličovať a ošetrovať vhodnými pleťovými krémami musíme venovať náležitú starostlivosť aj jej čistenie. Pretože nie na všetko stačí naše vlastné ruky, čím ďalej tým častejšie používame čistiace kefky. Vieme však s nimi správne zaobchádzať?

Naša pleť potrebuje pravidelné čistenie. A to nielen pred uložením sa na spánok (kedy ju zbavíme všetkých nánosov líčidiel), ale aj ráno po prebudení. (V noci dochádza k regenerácii, takže by sme správne mali odstrániť všetky nečistoty a odumreté čiastočky.)

K nemu môžeme použiť vodu z kohútika, ktorú spojíme s naším obľúbeným čistiacim prípravkom. Niektoré z nás sa cíti lepšie aj po použití micelárny vody, alebo ľahkého pleťového séra, ktoré tvár pripraví na ďalší ošetrujúce krok.

Preferencie sa líšia aj v tom, či k čisteniu užime len naše vlastné ruky, alebo zvolíme kefka na čistenie pleti. Jeho používanie má však svoje klady a zápory. Ak máte správny typ a viete, ako s ním zaobchádzať, môžete dostať účinné látky aj do hlbších vrstiev kože. V opačnom prípade si môžete svoju krásnu tvár celkom ľahko poškodiť. (A o to predsa žiadna z nás ani trochu nestojí.)

Ako to teda urobiť, aby vám kefka na čistenie pleti vždy dobre a verne slúžil?

kartáček na pleť

Aké poznáme druhy?

Čistiace kefky na pleť nie sú vymožeností dneška. V rôznych obdobách je používali už naše mamičky a babičky. Každopádne, ako idú technológie dopredu, stávajú sa z nich múdra elektronické zariadenia, ktoré mnohokrát vedia lepšie ako my, čo nám presne prospieva.

Dnes vedľa seba na poličkách žijú:

  • Sonické kefky na pleť
  • Silikónové kefky na pleť
  • Elektrické kefky na pleť
  • Drevené kefky na pleť

To, aký z nich si vyberiete závisí na tom, akú máte s ich používaním doterajšia skúsenosť. Okrem ceny a dizajnu je dôležité aj to, aký máte typ pleti. Poprípade aj to, či ste ochotné si pri čistení trochu „zamakať“, alebo chcete investovať do moderných technológií, ktoré odvedú všetku náročnú prácu namiesto vás.

Kedy používať čistiaca kefka na pleť

Či už sa rozhodnete pre manuálne, alebo pre čistiace elektrický kefka na pleť, je nutné vedieť, kedy po ňom siahnuť. Pokiaľ ho totiž budete brať do ruky až príliš často, môžete narušiť vrchnú vrstvu kože. Kvôli čomu bude podráždená, náchylnejšie k infekciám a citlivejšia na slnko.

Siahnite po ňom, keď:

  • Potrebujete lepšie vyčistiť pleť (napríklad po plese, počas ktorého ste na sebe mali nános líčidiel, ktorý potrebujete naozaj dôkladne odlíčiť)
  • Chcete, aby vám účinné zložky z kozmetiky prenikli aj do hlbších vrstiev kože
  • Chcete podporiť účinky peelingu (kefka použite pred jeho nanesením, alebo naopak až po ňom)
  • Potřebujete podpořit prokrvení tváře
  • Chcete začať s masážou tváre

Pravidelné čistenie kože jemnou kefkou na pleť (ideálne napríklad silikónovým, ktorý je mäkký a možno ho používať každý deň) vám môže pomôcť aj v prípade, že trpíte na pupienky a akné. To sa tvorí tak, že sa vám upchá pór odumretými bunkami, nečistotami, alebo kožným mazom. (Kefka by mal všetky tieto špunty ľahko uvoľniť.) Aby však bol tento postup účinný, je dôležité vyberať si kozmetické a čistiace prípravky, ktoré nevedú k upchávaniu pórov. (Jasnou stopkou je kozmetika, ktorá obsahuje obyčajné telové mydlo a silikón.)

masáž obličeje

Ako ho používať správne

Ako už bolo povedané, čistiaca kefka na pleť je dobrý sluha, ale zlý pán. Preto si trochu osviežime postup, ako ho správne použiť.

Keď máte správne vybraný kefka (podľa vašich preferencií a tiež podľa typu vašej pleti), odlíčte tvár a stiahnite si vlasy do gumičky, alebo čelenky. (Inak hrozí, že vám budú pramene okolo tváre pri čistení prekážať.)

Následne trochu navlhčite pleť a buď priamo na ňu, alebo na hlavici kefky naneste primerané množstvo čistiaceho gélu. (POZOR! Nikdy pleť nečistíme len tak na sucho!) Ten by nemal obsahovať peeling, inak hrozí, že vám kombinácia dvoch abrazívnych techník poničia pleť.

Následne krúživým pohybom (v prípade manuálneho), alebo pomalým pohybom (v prípade elektrického, alebo sonického kefky) pomaly prechádzajte po tvári. Ak sa vám zdá, že kefku po koži príliš nekĺže, môžete ho ešte trochu namočiť, aby sa rýchlejšie aktivovala pena. Nikdy na kefku netlačte. Jeho používanie by vám malo byť maximálne príjemné. Čo sa týka času, elektrická kefka vás môže upozorniť na ukončenie doby čistenia. U manuálneho si ju budete musieť strážiť samy. (Väčšinou sa odporúčajú cca 3 minúty.)

Nakoniec si opláchnite tvár a ošetrite ju svojim obľúbeným prípravkom. Následne vyčistite aj čistiaca kefka a nechajte ho uschnúť.

V prípade, že máte po čistení kefkou suchú, citlivú alebo podráždenú pleť, počkajte pár dní a skúste ho použiť znova. Ak vaše ťažkosti pretrvávajú, používate nevhodný typ kefky a je potreba zohnať nejaký jemnejšie.

Záver

Kefky na čistenie pleti majú v kozmetickej rutine rozhodne svoje miesto. Len je u ich používanie nutné nepodľahnúť pocitu, že sa ním musíte poriadne vydrbat. V takom prípade s ním totiž napáchate viac škody ako úžitku.

Vložiť komentár