Ako na mastnú pleť? Príčiny a správna starostlivosť

Mastná pleť je pre mnoho ľudí prekliatím. Okrem toho, že sa neustále leskne, má tendenciu k rýchlejšej tvorbe vyrážok. Čo na mastnú pleť funguje a čoho sa radšej vyvarovať?

Každý z nás má odlišný typ pleti. Kým jedni sa stretávajú so suchou a lúpajúce sa pokožkou, na ktoré sa v zime robí atopický ekzém, ďalšie sa snažia zbaviť nadmernej mastnoty, ktorá môže vyústiť až v upchatiu pórov.

Nemožno jednoducho povedať, ktorý z týchto dvoch stavov je horšia. Pravdou ale je, že ľudia s mastnou pleťou môžu dlhú dobu tápať, čo stav ich pokožky zhoršuje a čo mu naopak pomáha.

Preto vám v nasledujúcich riadkoch poradíme, čo by vám mohlo uľaviť.

starostlivosť o mastnú pleť

Najčastejšie príčiny mastnej pleti

Mastnú pokožku môžete mať geneticky. V takom prípade nemožno s vnútorným nastavením nič moc urobiť. Možno sa len pokúsiť jeho dopady nejako zmierniť.

Na mastnotu pokožky môže mať vplyv aj:

 • Vek (mladší pokožka produkuje viac mazu ako tá staršia)
 • Ročné obdobie (ak je horúco a vlhko, pokožka býva mastnejšie)
 • Zväčšenie pórov
 • Používanie zlé ošetrujúce kozmetiky
 • Prehnaná ošetrujúce rutina
 • Absencia hydratačných kozmetických prípravkov

V podstate sa dá povedať, že prirodzene sa ľuďom viac mastí pokožka v letných mesiacoch, alebo v končinách, kde je veľa teplo a vlhko. (Toho si všimnete, keď idete do nejakej takejto destinácie na dovolenku.) Pokožka môže nadmernou produkciou mazu bojovať aj proti vysúšaniu, ktoré môže nastať vplyvom zlej starostlivosti.

ako sa starať o mastnú pleť

Starostlivosť o mastnú pleť

V prvom rade sa uistite, že máte kvalitnú kozmetickú starostlivosť, ktorá zodpovedá typu vašej pokožky. Ak navyše pleť príliš často niečím čistíte a natierate, možno by bolo vhodné na nejaký čas ubrať a sledovať, čo sa s ňou stane. Po ruke majte aj hydratačné kozmetické prípravky, po ktorých aplikácii by kože nemusela mať potrebu sa toľko mastiť. (Aby zabránila vysychaniu.)

Na škodu nebude ani zmena jedálnička. Stopku dajte predovšetkým mastným potravinám a jedlám. Typicky ide napríklad o hranolky vyprážané v oleji, o fast food alebo o veľa tučné mäso.

Ako na mastnú pleť?

make-up na mastnú pleť

Make-up

Ženy, ktoré nemajú úplne dokonalú pleť majú tendenciu ju zakrývať make-upom. To by vám ale mohlo uškodiť. Niektoré make-upy majú totiž sklon vysušovať, takže opäť dôjde k tomu, že na to tvár zareaguje zvýšenou produkciou mazu. Tiež sa informujte o tom, ktoré zložky make-upu prispievajú k upchávaniu pórov.

Ak to nie je nevyhnutné, make-up nechajte bokom a kúpte si zmatňujúci papieriky, ktoré behom okamihu absorbujú prebytočný kožný maz. Vhodné sú aj kvalitné púdre, ktoré vás zbaví lesku ale nadmerne nezaťaží pokožku.

Krém

Veľa mastný krém nebude pre mastnú pokožku úplne tou najlepšou voľbou. Preto ho nechajte atopickej a suchej koži a radšej siahnite po krémoch s ľahšou textúrou. V lete, keď je vonku horúco vám budú najviac vyhovovať krémy s gélovitú konzistenciou.

Aby bola vaša celoročné starostlivosť o mastnú pokožku bez jedinej chybičky, myslite na to, že krém je potrebné meniť v závislosti na panujúcim ročnom období.

krém na mastnú pleť
maska na mastnú pleť

Maska

Súčasťou starostlivosti o mastnú pleť by mala byť aj správne zvolená maska. A je jedno, či pôjde o tú, ktorú si vyrobíte doma, alebo o tú, ktorú si kúpite v najbližšom obchode.

Majiteľky a majitelia mastnej pokožky by sa mali pozerať po maskách, ktoré obsahujú:

 • Íl
 • Aloe vera
 • Med
 • Paradajky (tá sú súčasťou série kórejských masiek)
 • Ovsené vločky
 • Extrakty z mandlí
 • Vajcia
 • Citron

Tiež nezabúdajte na to, že mastná pokožka by sa mala čistiť ráno a večer, čím by sa malo predísť upchávaniu pórov mazom a nečistotami. Neurobíte nič zlého ani v prípade, že investujete do doplnkov stravy na pleť, ktoré obsahujú vitamíny a bylinky.

Vložiť komentár