Atopický ekzém na tvári: Ako vzniká + liečba

Atopický ekzém u bábätka môže naznačovať, že dieťa bude mať kožné problémy aj v budúcnosti. Preto je dobré sa informovať o tom, ako atopický ekzém na tvári, ale aj inde po tele vzniká. A čo sa s ním dá robiť. Svojmu nositeľovi totiž môže spôsobiť bolesť a celý rad ťažkostí.

Mnoho ľudí si sťažuje na vrásky a na nedokonalosti pleti. Faktom ale je, že medzi nami existujú aj takí, ktorí by si tieto problémy s chuťou vymenili. Nejde len o pacientov s lupienkou. Ktorá pre mnohých predstavuje spoločenské stigma. Ale aj o pacientov, ktorí trpia atopickým ekzémom.

Keďže súvisí s pomerne širokým spektrom faktorov, nie je vždy isté, že sa ho podarí vyliečiť. Keď už navyše zmizne, po vystavení sa určitým podmienkam sa môže zase vrátiť. Aj keď sa môže vyskytnúť prakticky kdekoľvek na tele, asi Najproblematickejšie pôsobí na tvári. Na ktorom je všetkým permanentne na očiach.

Pokiaľ máte atopický ekzém a tento problém vás naozaj veľa trápi, určite pokračujte v čítaní.

atopický ekzém tvár

Čo je to atopický ekzém?

Atopický ekzém je ochorenie kože, pre ktoré je typické svrbenie a zápalové ložisko. Pomerne často sa objavuje u bábätiek a u malých detí. Nie je ale neobvyklý ani u dospelých. Druhov ekzémov existuje niekoľko.

Poznáme:

  • Kontaktný ekzém (suchá pokožka so sklonom k svrbeniu a začervenalé vyrážke)
  • Dyshidrotický ekzém (zvyčajne sa nachádza na rukách a na nohách)
  • Numulárny dermatitídu (väčšinou súvisí so studeným počasím, objavuje sa na nohách a je častejšia u mužov)

Že máte ekzém spoznáte podľa toho, že zažívate intenzívne svrbenie kože. Tá môže byť navyše na niektorých miestach začervenaná, či sivastá. Neobvyklé nie sú ani drobné vriedkov, ktoré sú naplnené tekutinou. Môže byť prítomné aj šupinateniu kože.

Príčiny jeho vzniku na tvári

Príčina atopického ekzému ako také nie je vždy úplne známa. Odborníci sa ale domnievajú, že by mohol mať súvislosť s príliš akčným imunitným systémom. Úplne vylúčiť nemožno ani iritanty z okolitého prostredia.

atopický ekzém pričiny

Z toho vyplýva aj celkom jasná informácia. Ľudský tvár je permanentne odkrytý. To znamená, že na neho môžu pôsobiť všetky okolité vplyvy. Počnúc nevhodnou kozmetikou a make-upom cez vietor, dážď a splodiny z okolitého prostredia.

Akonáhle sa teda dostanete do ordinácie svojho ošetrujúceho lekára, zabavte sa s ním o tom, ako by ste mali o svoju citlivú pokožku správne starať. (S najväčšou pravdepodobnosťou vám odporučí špeciálnu kozmetiku pre atopikov.)

Príznaky

Príznaky ekzému na tvári bývajú rovnaké, ako príznaky atopického ekzému na zvyšku tela. Môžete sa potýkať so šupinatením, vriedkov, začervenaním alebo svrbením. Určite sa nepokúšajte na tvár nadmerne siahať, alebo si ho dokonca škriabať. Nielen, že by došlo k ešte väčšiemu podráždeniu. Ale ešte by ste si mohli spôsobiť vážnu infekciu.

Ako liečiť ekzém na tvári?

Ekzém na tvári môže zhoršovať pot, vietor a dážď, alebo sneh, nízka teplota, vysoká teplota alebo pôsobenie chemikálií a škodlivín. Preto je nutné sa týmto vplyvom buď vyhnúť, alebo sa proti nim chrániť. Napríklad v zime je dobré nosiť šály. Ktoré môžu zakrývať časť tváre. Tiež sa oplatí používať špeciálne krémy pre atopikov, ktoré zabraňujú vysúšaniu pokožky v chladných mesiacoch.

atopický ekzém liečba

Ak ste žena, ktorá sa rada skrášľuje, budete musieť investovať do hypoalergénne kozmetiky, ktorá je vhodná aj pre atopikov. Dnes sú také značky ľahko k dostaniu aj v niektorých drogériách. Takže za ne neminiete majland.

Ak je váš ekzém veľa rozbehnutý, nezaobídete sa bez pomoci dermatológa, ktorý vám predpíše krémy sa steroidy. Tiež môže otestovať, či za vašimi problémami nie je kvasinková, alebo iná infekcia, ktorá by vyžadovala špeciálnu liečbu. V krajných prípadoch vám môže odporučiť fototerapiu UV svetlom. Je ale potrebné myslieť na to, že táto procedúra môže mať aj veľmi vážne vedľajšie účinky. Medzi ktoré patrí rakovina kože. Dobrý dermatológ by vám mal ale poradiť, ako toto riziko minimalizovať.

Jedným zo spôsobov boja proti ekzému by mohla byť aj zmena výživy. Tú môžete podporiť dlhodobým užívaním vitamínov, byliniek a doplnkov stravy na pleť.

Vložiť komentár