Minerálny make-up: Čo by ste o ňom mali vedieť?

Každá žena má doma malú kozmetickú taštičku. Tá okrem riasenky obsahuje aspoň jednu rúž, či lesk, pár očných tieňov, make-up a púder proti lesknutiu. Čo keď vám ale prípravky z drogérie nestačí? V takom prípade sa oplatí vyskúšať minerálny make-up. V čom sa odlišuje od toho, ktorý ste používali do teraz si povieme v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

Všetky sa chceme aspoň čas od času páčiť. Preto, či už vyznávate prirodzenú krásu, alebo máte doma sto tridsať odtieňov rúžov, budete určite súhlasiť, keď povieme, že najdôležitejšie zo všetkého je základ. Tým by mala byť hladká a farebne zjednotená pleť, na ktoré nebude pri prvom pohľade zrejmá akákoľvek chybička.

Pravda je ale taká, že nie každá z nás sa s takou kožou narodí. Čo znamená, že prípadné defekty musíme skrývať pod vrstvou korektoru, make-upu a púdru. Niektoré z nás však hľadajú niečo, čo dodá ich tvári niečo navyše.

A tak im v ruke skončí minerálny make-up.

minerální makeup

Čo je to minerálny make-up

Minerálne make-up je kozmetický prípravok, ktorý je vyrobený z minerálnych látok (oxid železa, mastenec, oxid zinočnatý …). Vzhľadom k tomu, že v jeho zložení chýba látky typické pre normálne púdre s make-upom, býva označovaný za hypoalergénne. (Vždy sa o tom ale uistite na stránkach výrobcu, alebo na zadnom prebale.)

Z toho dôvodu ho môžu používať ženy, ktorým klasické make-upy nerobia dobre. Námatkovo to sú tie z nás, ktoré trpia na ekzém, majú lupienku alebo vytrvalo bojujú s neustále sa obnovujúcim sa akné. Minerálne make-upy však môžu používať aj ženy, ktoré žiaden z týchto problémov nemajú.

Kedy je vhodné ho používať?

Z predchádzajúcich riadkov vyplýva, že po minerálnym make-upu by mali siahnuť ženy, ktoré trápia dermatologické problémy.

Tiež sa dá používať:

 • Na mastnú pleť
 • Keď chcete pleť chrániť pred slnečným žiarením
 • Pre zakrytie nedokonalostí

Nevýhodou minerálnych make-upov môže byť pre niekoho ich trochu horšia dostupnosť (zvyčajne si nenájdu cestu do obyčajnej drogérie) a trochu vyššia cena. Na druhú stranu, odmenou za ich náročnejšie hľadanie je ich zdravotná nezávadnosť a o poznanie lepšia kvalita.

Najlepšie minerálny make-upy

Pokiaľ s nosením minerálnych make-upov ešte len začínate, možno nemáte tušenie, aké značky stojí za to vyskúšať. (Tým, že bývajú mimo naše zorné pole je navyše ani nepoznáte.) Preto vám prinášame zopár tipov na značky minerálnych make-upov, ktoré sú u nás k dostaniu.

Aktuálne asi najznámejšou značkou týchto make-upov je u nás Anabelle Minerals. Minerálne make-upy má v sortimente aj Lily Lolo, Mary Kay, Lucy Minerals, Alverde alebo napríklad puroBIO.

Skúsenosti užívateľov

Je nosenie minerálnych make-upov naozaj pre každého? A znamená pre vás ich nosenie nejaká negatíva? Aby sme na tieto otázky našli odpoveď, pozrieme sa na skúsenosti užívateliek, ktoré je pravidelne nosia.

Tie hovoria, že:

 • Je s nimi trochu viac práce
 • Si môžu vyberať z rôznych značiek
 • Existuje nepreberná škála odtieňov
 • Robia peknú pleť
 • Mali problém sa prvýkrát trafiť do vhodného odtieňa
 • Zjednocujú pleť
 • Koža lepšie dýcha
 • Nemajú vysušenú pleť
 • Majú pekné balenie

Za najväčší mínus užívateľky považujú väčšia prácnosť pri nanášaní a nutnosť trafiť sa do správneho odtieňa. Inak sú s týmto druhom make-upu až na pár výnimiek spokojné a odporučili by ho aj ostatným.

Vložiť komentár