Príznaky a liečba rakoviny kože

Akonáhle sa urobí pekne a aspoň trochu teplo, vyrážame za kúpaním k vode, alebo starostlivo kultivujeme svoju záhradu. Nielen, že si chceme po dlhej zime užiť chvíle, kedy nemusíme byť zabalenie do svetrov, ale tiež chceme načerpať čo najviac vitamínu D. Už ale trochu zabúdame na to, že ak sa odmietneme na slniečku chrániť, koledujeme si o nebezpečnú rakovinu kože. Preto si o nej niečo povieme v našom dnešnom článku.

Leto je o odhadzovanie nadbytočných zvrškov a o čase strávenom na slnku. Bohužiaľ, kvôli našej nedôslednosti je to aj doba, počas ktorej sa rozhoduje o podobe nášho budúceho života. Keď totiž ignorujeme zásady zdravého opaľovania, môže sa nám na koži z ničoho nič objaviť melanóm. A ten nie je ničím iným, než rakovinou kože.

Keď budete mať šťastie, ukáže sa, že bol nezhubný. Veľa ľudí si ale po lete vypočuje oveľa horšie verdikt, ktorý vyžaduje okamžité začatie liečby.

Aké má rakovina kože prejavy, ako sa lieči a ako sa jej dá (v úplne najlepšom prípade) predchádzať si povieme v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

příznaky rakoviny kůže

Čo je to rakovina kože

Rakovina kože je spôsobená abnormálnym rastom vašich kožných buniek. V mnohých prípadoch dôjde k ich poškodeniu v dôsledku vystavenia slnku. (Ako vieme, slnečné lúče obsahujú nebezpečné UV žiarenie, ktoré spôsobuje starnutie pleti a rozvoj patologických javov na koži. Preto je nutné sa pred ním chrániť.)

Podľa typu delíme rakovinu kože na:

 • Bazalióm
 • Melanóm
 • Spinaliom

Jedným z najčastejších typov rakoviny kože je bazalióm, pre ktorý nie sú úplne typické metastázy ďalej po tele. Oveľa nebezpečnejšie je melanóm, ktorý je síce o chlp vzácnejšie, ale má oveľa väčší potenciál pacienta usmrtiť. Nebezpečný je pre nás aj zhubný spinaliom.

Čo sa týka výskytu rakoviny kože, celkom bežná je u starších ľudí, ktorí neboli zvyknutí sa v živote dostatočne chrániť pred slnkom. Bohužiaľ, na ochranu často nemyslia ani tí mladší z nás, takže aj oni sa čas od času dostanú do ordinácie svojho dermatológa s rovnakým problémom.

Aké sú jej príznaky

Neviete, ako sa prejavuje a ako vyzerá rakovina kože? V tom prípade si urobíme krátky súhrn jej príznakov, ktoré by vás mali prinútiť v kritických chvíľach spozornieť.

Že je niečo zle zistíte tak, že:

 • Sa vám niekde na tele objavia nové, rýchlo rastúce znamienko
 • Vás nejaké miesto na koži začne bolieť
 • Vám nejaké miesto na koži začne výrazne šupinatieť
 • Znamienko získa zvláštne, veľmi atypický a nepravidelný tvar
 • Máte na koži podozrivo zafarbené znamienko (začne meniť farbu už existujúce znamienko)
 • Problematické miesto na koži sa stále zväčšuje
 • Tvar, farba a veľkosť postihnutej oblasti je silne premenlivá

Ak sa s niektorými z týchto ťažkostí v reálnom živote stretnete, určite pred nimi nezatvárajte oči. Naopak je to dosť významný dôvod na to, aby ste sa objednali k svojmu ošetrujúcemu lekárovi. (Ideálne by ste mali byť vedenie u kožného lekára, ale niektoré pracoviská kontrolujú znamienka aj pacientom, ktorí tam nikdy predtým neboli.)

V prípade, že sa bojíte, čo vám lekár povie, odporúčame vám, aby ste si dôkladne prezreli fotky rakoviny kože. Verte, že nejde o nič pekného. (A veríme, že vy takto skončiť nechcete.)

znaménko rakovina kůže

Liečba

To, akým spôsobom bude prebiehať vaša liečba závisí do veľkej miery na tom, aký máte typ kožného národu, ako skoro sa dostanete do ordinácie a v neposlednom rade aj od toho, či už má vaša rakovina kože metastázy.

Začnime ale od úplného začiatku.

Akonáhle sa dostanete do rúk skúseného špecialistu, ten by si mal s vami (aspoň krátko) porozprávať, aby si urobil predbežnú predstavu o tom, čo vás trápi a aké správanie mohlo vášmu problému predchádzať. (Napríklad dovolenka v trópoch, popálenina od slnka a podobne.) Následne by mal lekár podozrivé miesto prehliadnuť. (Pozerá sa na neho špeciálnym prístrojom, ktorý mu pomáha opticky preskúmať viditeľné, ale aj menej zjavné odchýlky.)

Keď doktor zistí, že s vašou kožou nie je niečo v poriadku, môže postupovať tak, že:

 • Znamienko vyreže a pošle ho na cytológiu (tá odhalí, či bolo karcinogénne, alebo nie)
 • Problematické miesto ošetrí za pomoci laseru, alebo kryoterapia (táto varianta sa používa u rozsiahlejších ložísk)
 • Vám predpíše chemoterapiu
 • Vám predpíše rádioterapii
 • Vám predpíše imunoterapiu
 • Vám predpíše biologickú liečbu

Aby to bolo ešte trochu komplikovanejšie, niektorí pacienti majú pocit, že prišli do ordinácie dostatočne včas. Bohužiaľ sa stáva, že rakovina kože u nich môže byť veľmi agresívny a aj napriek skorý záchyt nemusí byť ich liečba úspešná. (Niekto, kto príde neskôr môže mať naopak nezhubný melanóm, ktorý stačí len vyrezať.)

léčba rakoviny kůže

Ako na účinnú prevenciu?

To najlepšie, čo môžete pre seba a svojich blízkych urobiť je to, že sa budete dostatočne venovať účinnej prevencii. (Veľa na ňu musí dbať ľudia, ktorí majú vo svojom okolí seniorov, ktorí bagatelizujú riziko a v starostlivosti malé deti.)

Medzi najúčinnejšie formy prevencie rakoviny kože patrí:

 • Pravidelné dochádzania ku kožnému lekárovi
 • Dôkladné nanášanie krémov s ochranným faktorom (POZOR! Musí byť dostatočne vysoký a pravidelne sa pretierať)
 • Striedmy pobyt na slnku (v lete sa skrývajte pod slnečníkom, noste klobúk a nechoďte von v rozmedzí 11-15 hodín)
 • Nosenie slnečných okuliarov
 • Správne oblečenie (napríklad, keď idete v lete na výlet, alebo beháte po vonkajšie akcii)
 • Eliminácia návštev solárnych štúdií

Niektorí ľudia stále ešte veria mýtu o tom, že sa im pri opaľovaní robí veľa vitamínu D. Zabúdajú ale na to, že svetlá pokožka je pre vytváranie vitamínu D zo slnka oveľa efektívnejšie. V neposlednom rade, na jeho výrobu vám bohato stačí aj prechádzka po meste, či po iných vonkajších priestoroch. (Nemusíte sa teda cielene smažiť na pláži.) A keď už nič iné, myslite na to, že krásne opálenie je jedným zo znakov poškodenia kože.

Záver

Veľa ľudí u nás rakovinu kože úplne ignoruje. Prípadne sa raz denne namažú krémom s nízkym ochranným faktorom a majú pocit, že už majú splnené. Pravda je ale taká, že si musíme dávať pozor všetci a všade. Komplikácie, ktoré veľkou mierou vychádzajú z našej nezodpovednosti nám za to totiž nestojí.