Čo spôsobuje suché ruky a ako sa ich zbaviť?

Veľmi suché ruky nemusíte mať iba v zime. Veľa často sa môžu objavovať po ručnom umývaní riadu, alebo po upratovaní domácnosti bez ochranných rukavíc. Či už vás teda trápia suché ruky v zime, alebo ich pôvod pričítate niečomu inému, v tomto článku vám povieme, čo by na ne mohlo platiť.

Každý človek sa narodil s nejakým typom pokožky. Zatiaľ čo niekto bojuje s tým, že sa mu robí na tvári neustále akné, ďalší ľudia majú atopickú alebo suchú pokožku. Veľkú úlohu zohráva aj naša starostlivosť a pozornosť, ktorú kožu dávame.

Je jasné, že pokiaľ každý deň manipulujete s chemickými látkami, na stave vašich rúk sa to celkom rýchlo odrazí. Vplyv na kožu má aj naša celková výživa. Pokiaľ telu nedodávame dostatok vitamínov a minerálnych látok, nemožno očakávať, že budú pekne vyzerať a celý deň nám verne slúžiť.

Čo pomáha na suchej ruke vám preto poradíme nižšie.

suché a popraskané ruky

Suché a popraskané ruky

Suché a popraskané ruky síce nie sú niečím, čo by vás mohlo ohrozovať na živote. Aj tak ide ale o veľmi nepríjemný (nielen estetický) problém. Môžu totiž praskať, svrbieť a páliť. Dokonca sa na nich môžu robiť suché šupinky. Keďže sú ruky jednou z prvých vecí, ktoré si na ľuďoch všimneme, je úplne pochopiteľné, že vážne vysušené a popraskané ruky môžu spôsobovať problémy v pracovnej a sociálnej sfére. Napríklad si môžete častejšie všímať to, že si s vami druhí nechcú podať ruku. Veľakrát zo strachu, že sa na ne prenesie nejaká infekcia.

Príčiny vzniku suchej kože na rukách

Na suchosť rúk má veľký vplyv niekoľko faktorov. V prvom rade je to váš zdravotný stav. Suché ruky môžu poukazovať na atopický ekzém, alebo na ochorenie lupienkou. V takom prípade je najmúdrejším riešením návšteva kožného lekára, ktorý vám odporučí vhodný spôsob liečby a bude vás pravidelne kontrolovať.

Tiež nemožno vylúčiť vplyv iritantov z okolitého prostredia (napríklad už raz spomínaná chémia), či vplyv počasia. V tomto ohľade je veľmi problematická zima, pretože studený vzduch je obvykle suchší. Koža má preto väčšie sklony strácať vlhkosť.

suchá koža na rukách

Ako na suché ruky?

Pokiaľ netrpíte atopickým ekzémom, lupienkou alebo inou chorobou, ktorá by mohla vyžadovať špecifickú liečbu, so suchými a popraskanými rukami si obvykle poradíte ľahko.

Medzi najčastejšie odporúčané tipy v tomto ohľade patria:

  • Používanie krému na ruky
  • Ochrana rúk pred slnečným žiarením (ktoré spôsobuje popáleniny, ale aj vysušovanie kože)
  • Používanie prípravkov na noc (existujú masky na ruky vo forme rukavíc a podobne)
  • Aplikácia čistého gélu z aloe vera
  • Obmedzenie klasického mydla
  • Nosenie rukavíc (zimných, ale aj gumových pri práci a upratovaní)
  • Zvlhčovače vzduchu
  • Redukcia stresu
  • Pravidelný peeling
  • Obmedzenie pôsobenia tepla na ruky (tepelné sušiče rúk atď.)

Teoreticky by vám nemalo nijako uškodiť ani to, že sa rozhodnete pravidelne chodiť na manikúru. Jej súčasťou môžu byť parafínové zábaly rúk, ktoré dokážu pokožku naozaj dosť zjemniť.

Nedá sa zabudnúť ani na vplyv kvalitnej stravy, ktorá by mala byť bohatá na makroživiny (bielkoviny, sacharidy, tuky) a mikroživiny (vitamíny, stopové prvky, minerálne látky…). Vhodné pre vás môžu byť aj doplnky stravy na koži, ktoré majú v zložení aj nejaké tie bylinky.

ako na suche ruky krém

Domáca maska na suché ruky

Budete potrebovať: 64 g ovsených vločiek, 64 g morskej soli, 64 g povoleného kokosového oleja, 4 lyžice gélu z aloe vera

Vo veľkej mise zmiešajte všetky ingrediencie. Následne hmotu naneste na ruky a veľmi jemnými pohybmi si trite ruky o seba. Aj z vonkajších strán. To by malo trvať asi 2-3 minúty. Nakoniec si umyte ruky a aplikujte na ne svoj obľúbený krém.

Krém na suché ruky

Budete potrebovať: ¼ hrnčeka bambuckého masla, ⅛ hrnčeka mandľového oleja, 1 lyžicu včelieho vosku, 10 kvapiek esenciálneho oleja z myrhy, 10 kvapiek esenciálneho oleja z cédrového dreva

Vo vodnom kúpeli spoločne rozpustite bambucké maslo, včelí vosk a mandľový olej. Následne túto zmes skutočne dôkladne premiešajte. Akonáhle je základ úplne tekutý, vyberte nádobu von a nechajte jej obsah 5-10 minút vychladnúť. Nakoniec nakvapkajte do nádoby oba esenciálne oleje a zmes dajte do inej nádoby, v ktorej budete krém na ruky uchovávať. Nechajte krém stuhnúť a môžete ho začať používať.

Vložiť komentár