Čo je to kožná pleseň: Príznaky a liečba

Biele škvrny na koži zvyčajne priťahujú pozornosť. Často je však ťažké zistiť, čo tento prejav tela vlastne znamená. V takom prípade je najlepšie navštíviť lekára, pretože môže ísť o kožné plesne na tele. Čo sa s tým dá robiť? A ako sa kožná pleseň liečí?

Všetci sa snažíme mať krásnu a zdravú pleť. Rôzne faktory však môžu spôsobiť, že sa na koži objavia zvláštne útvary, o ktorých vieme, že nie sú úplne normálne, ale netušíme, čo s nimi robiť.

Keďže včasná diagnostika a liečba môžu zabrániť rozšíreniu problému do iných oblastí kože a môžu tiež zabrániť mnohým komplikáciám, nižšie sa pozrieme na to, ako správne reagovať na biele škvrny na koži.

Čítajte ďalej.

pleseň na koži

Čo je kožná pleseň?

Na svete existuje viac ako 300 000 druhov húb. Niektoré spôsobujú atletickú nohu, iné rastú v lese. Iné sa vyskytujú vo vašej domácnosti, keď začnú plesnivieť steny a okenné rámy. (Čo sa niekedy stáva.)

V niektorých prípadoch je pleseň vo vzduchu a my ju vdychujeme do pľúc. V takom prípade môžu vyvolať alergickú reakciu. Môžu tiež spôsobiť plesňové vyrážky na koži.

Kožná pleseň sa môže vyskytnúť:

 • Na chrbte
 • Na hrudi
 • Na krku
 • Na nohách

Pomerne veľa ľudí v populácii bojuje s pásovým oparením na nohách. Je to spôsobené nielen tým, že nohy sú celý deň zavreté v deravých ponožkách a topánkach (vlhké a teplé prostredie prospieva plesniam), ale aj nedostatočnou hygienou.

Najčastejšie príčiny plesní na koži

Plesne uvoľňujú spóry, ktoré môžu lietať vzduchom. Keď vdychujete tieto spóry, vaše telo na ne môže reagovať alergiou. Prehnaná reakcia imunitného systému môže spôsobiť kašeľ, únavu a kožné vyrážky.

Niektoré plesne môžu byť spôsobené aj nákazou. Napríklad kúpanie v kontaminovanej vode a podobne.

príčiny plesní na koži

Ako rozpoznať pleseň na koži – príznaky

Kožné plesne sa dajú pomerne ľahko rozpoznať. Musíte však chodiť na pravidelné kontroly. Napríklad pred kúpaním. Podozrivé miesto na tele nemusí mať vždy iné príznaky.

Typicky sa prejavujú kožné plesne:

 • Svrbenie
 • Suchá pokožka
 • Citlivosť
 • Ružová, hnedá alebo biela farba pokožky
 • Pupienky naplnené tekutinou

Hneď ako zaregistrujete tieto telesné prejavy, objednajte sa k lekárovi, ktorý vás riadne vyšetrí. Aby zistil, čo vám je, môže vám urobiť krvné testy. Môže vás tiež poslať na alergologickú kliniku na alergologické testy. Alebo vás môže poslať k dermatológovi.

Liečba kožné plesně

Veľa závisí od mechanizmu, ktorým bola pleseň spôsobená. Ak máte alergiu na plesne, alergológ vám predpíše liek proti alergii. Možnosťou sú aj antibiotiká a aplikácia kortizónového krému, ktoré vám môže predpísať dermatológ.

Ak vám to lekár dovolí, môžete po konzultácii s ním vyskúšať aj domáce prostriedky, ktoré by mohli podporiť konzervatívnu liečbu.

Pokožku dokáže ukľudniť

 • Čistý gél z aloe vera
 • Kúpeľ v ovsenom kúpeli
 • Studený obklad
Liečba kožné plesně

Premýšľajte aj o tom, ako môžete zlepšiť prostredie, v ktorom žijete. Dlhodobé vystavenie plesniam môže spôsobiť astmu alebo zápal pľúc. Z tohto dôvodu je dobré kúpiť si výrobky proti plesniam, zlepšiť izoláciu domu a umiestniť do domu absorbéry vlhkosti.

Krásny vzhľad pokožky môžete podporiť dlhodobým užívaním doplnkov stravy s vitamínmi a bylinkami.

Vložiť komentár