Svrbenie kože: Čo proti nemu pomáha?

Hoci svrbenie kože nie je vo väčšine prípadov smrteľné, môže byť veľmi nepríjemné. Najmä ak sa to deje pravidelne alebo na verejnosti. Niekedy môže byť svrbenie spojené s vyrážkou, inokedy človeka trápi svrbenie kože bez vyrážky. Čo spôsobuje tieto problémy? A dá sa proti nim niečo účinne urobiť?

Koža je najväčší orgán tela, ktorý má rôzne prejavy. Jedným z nich je nepríjemné svrbenie, ktoré môže okolie prinútiť pochybovať o našom zdravom rozume a úrovni osobnej hygieny. Problémom však je, že keď vás pokožka začne skutočne svrbieť, často sa škrabaniu a chrastám nedá zabrániť. To vedie k mnohým napätým situáciám.

O škodlivosti škrabancov na pokožke, ktoré sa môžu stať vstupnou bránou pre rôzne infekcie, sa veľa nehovorí. Veľmi intenzívne škrabanie môže dokonca viesť k častejšiemu vzniku jaziev.

Nižšie sa pozrieme na všetko, čo potrebujete vedieť o svrbivej pokožke.

Príčiny svrbenia kože

Príčiny svrbenia kože

Svrbenie kože je problém, ktorý môže postihnúť pokožku celého tela. Môže vás však svrbieť aj jedno konkrétne miesto. Príčiny tohto javu nie sú jednotné. Je to málo špecifický príznak širokého spektra zdravotných problémov. Prvým ponúkaným vysvetlením je suchá pokožka, ktorá má tendenciu svrbieť a štípať. Ďalej môžu byť na vine kožné ochorenia. (ekzém, psoriáza, dermatitída…)

Svrbenie kože sprevádza aj osýpky, ovčie kiahne, vši, svrab a kvasinkové infekcie kože. Nie je však možné vylúčiť precitlivenosť na určité látky v prostredí. Môže ísť o reakciu na bodnutie hmyzom, prejav alergie alebo napríklad precitlivenosť na prací prášok a zmäkčovadlo.

Aby to nebolo také jednoduché, na vine môžu byť aj tieto faktory:

  • Cirhóza pečene
  • Anémia
  • Leukémia
  • Ochorenie štítnej žľazy
  • Diabetes
  • Neuropatia
  • Skleróza multiplex

Keďže spektrum príčin je naozaj široké, ak máte na niečo podozrenie, najlepšou možnosťou je objednať sa k lekárovi, ktorý vás dôkladne vyšetrí a po všetkých potrebných testoch stanoví diagnózu, ktorú môžete začať liečiť.

svrbenie kože před spanim a v noci

Svrbenie kože pred spaním a v noci

Svrbenie kože v noci pomerne výrazne ovplyvňuje schopnosť organizmu odpočívať. Medzi nepríjemné dôvody patria parazity, ktoré na svojho hostiteľa útočia v noci. Preto je vhodné začať pátrať po šteniciach, svrabe a iných nepríjemných hosťoch, ktorých je potrebné sa urýchlene zbaviť. Nočné svrbenie kože však môže súvisieť aj s kožným ochorením. Ekzémy so psoriázou nemajú hodiny, takže môžu spôsobovať nepríjemné pocity aj počas spánku.

Svrbenie kože v tehotenstve

Možno vás to prekvapí, ale svrbenie kože v tehotenstve je pomerne rozšírený problém, ktorý súvisí s odlišnou aktivitou hormónov. Na vine však môže byť aj koža, ktorá je vyčerpaná, suchá koža alebo cholestáza, ktorá súvisí s menej dokonalým fungovaním pečene.

svrbenie kože pred spanim v tehotenstve v zime

Svrbenie pokožky v zime

Svrbenie pokožky v zime najčastejšie súvisí s ekzémom, ktorý reaguje na zmeny počasia, potenie atď. Chladné počasie so snehom a vetrom však pokožke tiež neprospieva. Situácii nepomáha ani sprchovanie horúcou vodou. Aj keď vás zahreje, vysušuje pokožku, ktorá sa môže dožadovať mazania svrbením.

Čo pomáha proti svrbeniu pokožky?

V prvom rade by sme vám odporučili navštíviť lekára, pretože nie je vylúčené, že máte skryté ochorenie. Ak sa ukáže, že je všetko v poriadku, hľadajte príčinu v kozmetike, ktorú používate, a v parazitoch, ktoré sa v nej mohli usídliť. (V tomto prípade je najlepším riešením deratizácia. Obyčajní ľudia často nedokážu urobiť nič výnimočné.)

V bežných prípadoch je potom užitočná na ochranu pokožky pred účinkami chladu a nepriaznivého počasia. Počas sprchovania a kúpania znížte teplotu vody, aby sa úplne nevyvarila. A nezabudnite si pravidelne mazať pokožku kvalitným olejom alebo krémom.

V neposlednom rade môžete vyskúšať aj dlhodobé užívanie výživových doplnkov na pleť, ktoré obsahujú vitamíny a bylinky.

Vložiť komentár