Čo funguje na jazvy?

Keď spadnete, porežete sa do prsta, alebo prerobíte úraz, ktorý vyžaduje podstúpiť chirurgický zákrok, musíte počítať s poškodením kože. Môže ísť o čistý rez, o dôsledok vedenie stehov alebo o hlbší odreninu, na ktoré sa vám urobí chrasta. Čo majú všetky tieto vecí spoločné? To, že vám prakticky po všetkých zostane aspoň malá jazva. Dá sa jej viditeľnosť trochu zmierniť?

Jazvy sú pripomienkou našich dávnych šrámov. Niektorým z nich sa dalo zrejme predísť (úrazy, spáleniny od horúcich predmetov …), iným zase nie. (Pôrod cisárskym rezom, dôležitá operácia …) Ak sú malé a naviac ešte na miestach, ktoré zakrývame odevom, o ich existencii často ani nevieme.

Pokiaľ ide ale o jazvy po akné, alebo o veľké jazvy po pôrode, ktoré sú viditeľné v spodnom prádle, alebo v plavkách, môže ísť o defekt, ktorý sa výrazne podpíše na našom zdravom sebavedomí. Dá sa ale s už existujúcimi jazvami niečo robiť?

Na to sa spoločne mrkneme v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

co pomáhá na jizvy

Ako vznikajú jazvy

K vzniku jazvy dochádza tak, že po poškodení kože sa ju telo snaží opraviť. Kvôli tomu dané miesto nemôže vyzerať rovnako, ako zdravé tkanivo, ktorá na ňom bola predtým. (Podľa typu poznáme keloidné jazvy, hypertrofické jazvy a kontraktúry.) Ak je jazva malá, alebo je dostatočne stará, môže sa po čase skoro stratiť. Iné jazvy (napríklad tie keloidné) ale výrazné už zostanú. (Dosť tomu napomáha ich červenkasto farba.)

Hoci to nemôžeme vždy úplne ovplyvniť, najlepšou prevenciou jaziev je to, že sa budete vyhýbať operáciám a akýmkoľvek zraneniam.

Krémy a masti na jazvy

To, ako sa budú hojiť pooperačné jazvy, ale aj ktorékoľvek ďalšie, záleží na tom, ako sa o ne staráte. Aj keď poškodené miesto nebýva pekné na pohľad, je dôležité, aby sa do neho nedostala infekcia. Preto by ste ho mali dostatočne umývať, meniť na ňom obväzy, či náplasť a nechať ho voľne dýchať. (V opačnom prípade sa rana zaparí a okrem toho, že sa nebude dobre hojiť vám spôsobí treba vážnu sepsu.)

Akonáhle sa vám začne robiť jazva, je pravdepodobné, že vás srůstající miesto začne svrbieť a ťahať. (Čo sa môže diať aj niekoľko mesiacov, až rokov potom, čo sa rana zacelí.) V takej chvíli je určite dobré siahnuť po krému, alebo po masti na jazvy, ktorá ju trochu zvláčni a zároveň zamedzí škrabanie.

Tiež ale existujú prípravky, ktoré pomáhajú zosvetliť, alebo zmenšiť staré jazvy. (Takéto vyrába napríklad SCAR Esthetique, REJUVASIL alebo CICATRIX.) V prípade, že sa rozhodnete niektorý z nich vyskúšať, zakaždým si pre neho bežte do kamennej, alebo do (overené) internetovej lekárne, ktorá zabezpečuje predaj nezávadných kozmetických prípravkov.

Chirurgické odstránenie

Krémy, oleje a masti na jazvy väčšinou účinkujú na tie, ktoré nie sú príliš veľké. Ako to ale urobiť, keď je vaša jazva väčšie?

V takom prípade sa hodí začať uvažovať o jej chirurgickom odstránení. Najbežnejšie sa v súčasnosti pristupuje k ošetrenie laserom. To vykonávajú akreditovaná strediská, ktoré sa (z väčšej časti) orientujú na estetickú medicínu. Cieľom tohto zákroku je buď odstrániť vrchnú vrstvu jazvy, alebo stimulovať rast nových kožných buniek. Aj keď po ňom bude jazva na koži stále trochu zrejmá, ide zatiaľ o jednu z najlepších ciest, ako znížiť jej viditeľnosť.

Babské rady proti jazvám

Bolo by márnivé sa domnievať, že redukcia jaziev je trendom 21. storočia. Veľa sa jej zaoberali aj naše mamičky a babičky. Pretože ale nemali rovnaké možnosti, aké máme dnes, museli sa spoľahnúť na ľudovú kreativitu a na prírodné prostriedky.

Často neváhali použiť:

Extrakt z cibule
Olivový olej
Med
Kokosový olej
Aloe vera
Citron
Ricínový olej

Kým extrakt z cibule sa často odporúča aj v lekárskom prostredí (podobne, ako napríklad ricínový olej), u ostatných metód sú ich výsledky neznáme.

Ich najväčšou devízou je skôr to, že hydratujú pleť. (Nech na citrón. Ten sa používa ako zesvětlolvač.) Čo môže mať pozitívny vplyv na vláčnosť jazvy a jej hojenie.

cibule na jizvy

Čo so starými jazvami

Možno nemáte po operácii, ani po žiadnom úraze, ale vrásky na čele vám robia staré jazvy z obdobia dospievania, alebo zo vzdialeného detstva.

Určite sa oplatí, keď:

  • Do svojho jedálnička zaradíte potraviny s vysokým podielom vitamínu E
  • Budete používať kozmetiku s vitamínom E
  • Budete jazvy chrániť pred slnkom
  • Je budete pravidelne mazať kokosovým, ricínovým alebo olivovým olejom
  • Je budete ošetrovať medom, alebo gélom z aloe vera
  • Priložíte na jazvu rozkrojenú (surovú) zemiak, necháte ju 20 minút pôsobiť, šťavu necháte uschnúť a jazvu umyjete pod studenou vodou (opakujte každý deň)
  • Na jazvu nanesiete trochu jedlej soli s vodou, dáte na ňu teplý obklad, necháte 15 minút pôsobiť a potom jazvu umyjete vodou (malo by sa opakovať každý deň)

Prípadne môžete vyskúšať už spomínané krémy na redukciu jaziev z lekárne, alebo ošetrenie laserom.

Záver

Jazvy sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Je však pravda, že ak sú veľké, výrazné a ešte na viditeľných miestach, ich skrývanie vám môže pôsobiť veľkú veľa problémov. Ak je teda vaša situácia vážna, určite neurobíte nič zlé, keď sa pokúsite svoj estetický problém odstrániť za pomoci voľnopredajných prípravkov, či za asistencie lekára.

Vložiť komentár