Poznáte účinky vitamínu E na pleť?

Keby sme hľadali vitamín, ktorý má veľký podiel na peknom vzhľade ľudskej pokožky, našli by sme ho v pomerne nenápadnom vitamínu E. Ten sa pritom zúčastňujú aj ďalších dôležitých telesných procesov, bez ktorý by sme ťažko mohli byť. Práve z toho dôvodu mu zasvätíme náš dnešný článok.

Všetky vitamíny sú dôležité. Vďaka nim máme zdravé kosti, zuby, pohybový aparát, mozog a srdce. Keby sme však hľadali také, ktoré sú dôležité aj pre náš vzhľad, tak moc by ich napodiv nebolo. Námatkovo by sme mohli vymenovať vitamíny skupiny B, ktoré sú dôležité pre krásne vlasy a pekný vzhľad kože, vitamín C, ktorý nás chráni pred predčasným starnutím a vitamín E.

Zaujíma vás, ako použiť vitamín E na pleť? Ak áno, v tom prípade určite pokračujte v čítaní.

vitamín e na pleť

Vitamín E

Vitamín E je, podobne, ako vitamín C, veľmi silný antioxidant. Jedna z vecí, ktorá je však výrazne odlišuje je skutočnosť, že zatiaľ čo vitamín C je rozpustný vo vode, vitamín E sa rozpúšťa v tukoch. To neznamená len to, že by ste si v šaláte mali kvôli nemu dopriať trochu olejové zálievky, ale tiež to, že si ho telo dokáže uložiť do zásob. (Prebytok vitamínu C sa naopak z tela vylúči močom.)

To je na jednu stranu výhoda, pretože sa nemusíme o jeho príjem starať každý deň. Na tej druhej si však musíme dávať dobrý pozor na to, aby sme si kvôli nemu neprivodili otravu.

Účinky na pleť

Keď do svojej stravy, alebo aj do kozmetickej rutiny zaradíte dostatok vitamínu E, tak:

  • Lepšie zvládnete kožné infekcie
  • Odvrátite predčasné poškodenie buniek
  • Ochránite pleť pred negatívnymi vplyvmi UV žiarenia
  • Lepšie zvládnete ošetriť dermatitídu a ekzémy

Z toho vyplýva, že z jeho účinkov budú v hojnej miere profitovať ľudia, ktorí trpia na rôzne atopickej stavy. Pred nákupom novej kozmetickej starostlivosti s vitamínom E však najprv absolvujte sedenia u svojho kožného lekára. (Zvlášť, ak vám predpísal nejaké iné mazania.)

Nedostatok vitamínu E

Nedostatok vitamínu E sa prejaví nielen vaším neutěšeným vzhľadom, ale aj zhoršeným zdravotným stavom.

Že ho máte málo spoznáte tak, že:

  • Máte slabé svaly
  • Máte problémy s koordináciou pohybu
  • Sa u vás objavia neurologické ťažkosti
  • Začnete mať problémy so zrakom
  • Budete mať oslabený imunitný systém

Všetky tieto komplikácie sa celkom prirodzene odrazí na kvalite vášho života. Čo je dobrý dôvod, prečo si dať na jeho optimálny príjem dobrý pozor.

Kde ho nájdeme?

Ak sa sami seba pýtate, v ktorých potravinách vitamín E nájdete, prezradíme vám, že medzi jeho najlepšie zdroje patrí mandle, arašidy, špenát, avokádo alebo slnečnicové semienka. Siahnuť ale môžete aj po červenej repe a orechové tekvici.

Záver

Vitamín E je dôležitý pre správne fungovanie nášho nervového systému. Spolu s vitamínom A je tiež nepostrádateľný pre zdravie našich očí. Veľa cenený je ale aj v oblasti starostlivosti o pleť, ktorú chráni pred negatívnymi vplyvmi UV žiarenia a pred predčasným starnutím.

Vložiť komentár