To, s akým typom pleti sa narodíme nemôžeme ovplyvniť. Na druhú stranu, to, ako s ňou zaobchádzame môže jej stav zlepšiť, alebo zhoršiť. V prípade, že vás trápi suchá pleť na tvári, musíte navyše dávať veľmi dobrý pozor na predčasné starnutie. Keďže ide o pomerne obsiahle tému, venujeme mu jeden celý článok.
Pleť je, podobne ako stav vlasov a nechtov, jedným z ukazovateľov našej vitality a zdravia. Keďže v priebehu času dochádza k pozvoľné zmene ich kvality (vrásky, šedivenie …), ide zároveň o indikátor toho, v akej životnej etape sa práve nachádzame.
Kým ale niekomu nahráva genetika, ktorá mu dala do vienka hladkú pleť, na ktoré sa nerobia pigmentové škvrny, ani vrásky, iný si musí dávať na svoj vzhľad veľmi dobrý pozor. To je práve prípad majiteliek a majiteľov suchej pokožky, ktorá je náchylnejší k dehydratácii a k rýchlejšiemu starnutiu.
Aj napriek priehrštie informácií však nie každý vie, ako sa k starostlivosti o ňu postaviť. Preto sa vás pokúsime naviesť na správnu cestu v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.
Obsah
Ako vzniká suchá pleť?
So suchou pleťou sa nemusíte narodiť. Mnohokrát sa k nej dopracujete až časom. Nielen v dôsledku starnutia, ale aj zlé starostlivosti, alebo choroby.
V prípade, že máte pocit, že je vaša tvár (ale aj pokožka celého tela) naraz nejaká suchšie, vinníkom môže byť:
- Alergia
- Ekzém
- Suchý vzduch
- Časté kúpanie v horúcej vode
Suchá koža na tvári môže byť tiež dôsledkom absencia správnej starostlivosti počas jesenných a zimných mesiacov, kedy veľa prší, mrzne, sneží a fúka, alebo slnečných spálenín, ktoré si privodíte nedostatočnou ochranou proti slnečnému žiareniu v lete.
Správna starostlivosť o suchú pleť
Prvá vec, ktorú musíte na svojej ceste urobiť je tá, že sa zameriate na lepšiu starostlivosť. Nutne to neznamená investíciu do drahých pleťových krémov. Veľakrát nám totiž škodí naše návyky.
Keďže sme sa v jednom z predchádzajúcich bodov zmienili o častých kúpeľoch v horúcej vode, znamená to, že by sa mala trochu znížiť jej teplota. Tiež je vhodné začať premýšľať o tom, či jej svoju tvár nevystavujete príliš často. (Trebárs dvakrát, alebo dokonca trikrát denne.) Pokiaľ naznaÄ, že máte doma príliš suchý vzduch, kúpte si zvlhčovač. Aj keď to spolu na prvý pohľad možno nesúvisí, faktom je, že koža si k sebe stiahne vlhkosť z okolitého prostredia. (Preto máme vo vlhkom podnebí oveľa lepšiu pleť.)
Ďalej, skúste:
- Používať prípravky pre suchú a citlivú pokožku (mlieka, toniká …)
- Aplikáciu hydratačných krémov, olejov a sér, a to dvakrát denne (ráno a večer)
- Používať krémy s vyšším UV faktorom, a to aj keď nie je práve leto
- obmedziť opaľovanie
- Zvýšiť svoj pitný režim (zabudnite na kávu, alkohol či kolové nápoje a skúste čaj, alebo vodu)
Vôbec nič nepokazíte tým, že si doprajete väčšiu porciu vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Keďže je suchá pleť náchylnejšie k rýchlejšiemu starnutiu, vyhovovať vám bude napríklad vitamín C. A zvlášť, ak ho doplníte kvalitným kolagénom. (I. aj II. Typu – jeden je skvelý pre pleť a ďalší zase pre normálny stav kĺbov.) Ďalším pomocníkom je vitamín A, vitamín E alebo zinok.
Krém na suchú pleť
V prvom rade je nutné povedať, že s jedným krémom si nevystačíte celý rok. (A ak to chcete brať naozaj zodpovedne, tak dokonca ani deň.) Počas každého ročného obdobia totiž potrebujeme niečo trochu iné.
Kým v lete preferujeme krémy s ľahkou hydratačné textúrou, ktoré sa rýchlo vsiaknu a nezanechávajú na tvári pocit mastnoty (kvôli ktorému by sa mohla viac zapotiť), v zime je zase dôležitá bariéra proti nepriaznivým poveternostným vplyvom. Čo nahráva hustejším a mastnejším krémom, ktoré zabráni vysušeniu a tvorbe ekzémov. V prípade, že vám klasické krémy na suchú pleť nevyhovujú, vyskúšajte oleje, ktoré stačí vklepať do čistej a jemne navlhčenej tváre. Skúsiť môžete napríklad opunciový, šípkový alebo arganový olej.
Rozlišovať ale musíme aj krémy na deň a krémy na noc. Kým tie, ktoré sa používajú cez deň nás majú chrániť pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia (smog, UV žiarenie …), tie nočné zase obsahujú výživnejšie látky, ktoré podporujú regeneráciu. Tú môžete zlepšiť aj dobre zvoleným vyživujúcim a hydratačným sérom.
Make-up pre suchú pleť
Veľa žien má tendenciu zakrývať suchá a problematické miesta na tvári make-upom. Ale to nemusí byť vždy správna voľba, pretože zlý make-up zvýrazní suchú textúru pleti, takže sa jej vzhľad ešte viditeľne zhorší.
Z toho dôvodu je určite dobré zhodnotiť, či je u vás nosenie make-upu naozaj potreba. (Ak napríklad nejdete na nejakú naozaj dôležitú udalosť atď.) Ak dospejete k záveru, že áno, najprv si urobte šetrný peeling, ktorý vás zbaví šupiniek. Úplne zásadné je aj použitie dobrého podkladového krému. Akonáhle sa vsiakne, začnite s nanášaním hydratačného make-upu pre suchú pleť. Ten si radšej vopred skúste, pretože sa môže stať, že na vás bude oxidovať a aj napriek správny výber nebude na koži vyzerať prirodzene.
Záver
Majiteľky suchej kože sa musia obrniť trpezlivosťou a dôkladne zhodnotiť svoju doterajšiu starostlivosť o pokožku. (A to aj tú vnútornú.) Určite má ale zmysel si s tým dať prácu. Pretože potom už budete vedieť, čo a ako a všetko vám zaberie oveľa menej času. Keď už nič iné, choďte do toho kvôli krajšiemu vzhľadu vašej tváre.