Hĺbkové čistenie pleti je veľmi dôležité. Predovšetkým preto, že koža má niekoľko vrstiev, ktorými navyše prechádzajú póry. Keď sa zapáli, môžu spôsobovať akné, alebo ďalšie viditeľné nedokonalosti. Aký prístroj na čistenie pleti si ale máte pre domáce použitie vybrať?
Predtým sa ženy o svoju pokožku až tak veľmi nestarali. Stačí si len spomenúť, ako si naše babičky umývali tvár vodou a obyčajným mydlom (čo sa dnes javí ako úplne zlý krok). Tiež mali vždy po ruke len jeden univerzálny krém. Ale nejaká pravidelnosť v používaní? Alebo snáď cielená ochrana proti UV žiareniu? Prakticky mizivá.
Aj keď sme v dnešnej dobe niekde trochu inde, tým, že nám nikto neposkytol informácie o tom, ako sa o seba máme dobre starať, musíme si na všetko prísť metódou pokus-omyl. Čo sa ale nemusí vyplatiť. Pokožka nejednej z nás je problematická, alebo veľmi citlivá. A každý zle uvážený krok jej môže uštedriť obrovskú ranu, z ktorej sa bude spamätávať aj dlhé týždne.
Keďže je čistá pleť základom všetkého, poradíme vám, ako jej ľahko docieliť.
Obsah
Čistenie pleti je základ správnej starostlivosti
V prvom rade, naša pleť neustále dýcha. Jej ďalšou úlohou je aj produkcia mazu a odvádzanie potu. Keď vezmeme do úvahy, že sa na tvári počas dňa a noci neustále usadzuje špina, je pomerne ľahké si predstaviť, že sa niektorý z pórov upchá a vytvorí sa pupienok. Alebo dokonca akné, ktoré môže zasahovať až do naozaj hlbokých vrstiev kože.
Vyčistená pleť má ale okrem praktických dôvodov aj rad tých čisto estetických. Keď svoju pleť pravidelne čistíme, zbavíme ju odumretých čiastočiek a šupiniek. Takže je na prvý pohľad krásne rozjasnená a hladká. Veľa robí aj prekrvenie kože, ktoré dovedie zlepšiť vstrebávanie živín a regeneráciu. V ideálnom prípade by sa mala koža čistiť dvakrát denne. Po prebudení a večer pred spaním.
Ako na správne čistenie pleti
Čistenie pleti môže byť pre niekoho úplná veda. V skutočnosti je to ale veľmi jednoduché a zvládne to každý. V prvom rade je nutné mať po ruke nejaký kvalitný odličovací prípravok, ktorý bude vhodný pre váš typ pokožky. (Vo všetkých prípadoch bude veľkým plusom, ak v ňom nebude alkohol.) K nemu majte nachystané (najlepšie) bavlnené odličovacie tampóny. Ak sa zaujímate o ekológiu a vadí vám nadmerná produkcia odpadu, skúste špeciálnu prateľnú odličovacie rukavicu, alebo textilné odličovacie tampóny, ktoré sa predávajú vo viac kusoch v balení.
V prvom kroku ide o to, aby sa z tváre odstránili všetky hrubé nečistoty a make-up. Dávajte dobrý pozor, aby ste používali prípravok, ktorý je vhodný aj pre odlíčenie očí (zvyčajne sa to píše na obale, navyše, po kontakte s očami nič neštípe). Tiež majte po ruke odličovač na vodeodolný make-up. Pokiaľ ho niekedy nosíte.
Či už používate micelárny vodu, alebo odličovacie mlieko, vždy je potrebné pokožku ešte dočistiť. Ideálne čistiacim gélom a nejakým typom kefky. Ak to nie je v inštrukciách uvedené inak, vždy gél aplikujte na navlhčenú tvár.
Silikónóvá kefka
Jednou z pomôcok pre čistenie pleti, ktorá by sa vám mohla hodiť, patrí silikónóvá kefka na pleť. Ten vystriedal klasické kefky so štetinami, ktoré mohli byť pre niektoré ženy príliš agresívne. V závislosti na tom, koľko si môžete dovoliť minúť, zoženiete manuálna silikónóvá kefka. Je cenovo dostupný a zvládnete si ním urobiť veľmi príjemnú tvárovú masáž. Ak máte naopak rady hi-tech technológie a môžete si dovoliť do seba investovať trochu viac, zoženiete aj rôzne nákladné sonické, alebo elektronické silikónové čistiace kefky na pleť. Ich výhodou môžu byť rôzne druhy programov a vibrácií, alebo časovač. (Niektoré sú dokonca škárovateľné s mobilnou aplikáciou.)
Ultrazvuková špachtľa
Predtým bola ultrazvuková špachtľa doménou kozmetických salónov. A celkom odôvodnene. Ide o profesionálne a veľmi drahý nástroj, ktorý nemá úplne jednoduchú obsluhu. Tiež k nemu musíte používať špeciálne navrhnuté produkty. Dnes už si ale môžete ultrazvukovú špachtľu kúpiť aj domov. Podľa toho, akú máte značku môže buď vyťahovať nečistoty z pleti, alebo do nej naopak lepšie zapracovávať živiny. Z nášho uhla pohľadu ale nejde o pomôcku, ktorú by bolo vhodné používať každý deň.
Vyskúšajte kokosový olej
Možno sa vám ale do používania špeciálnych čistiacich kefiek a špachtľou vôbec nechce. V takom prípade by vám mohol stačiť obyčajný kokosový olej, ktorý sa dá kúpiť v drogérii aj v obchode so zdravou výživou.
Pre olejové čistenie by sme vám kokosový olej nedoporučovali, pretože vám môže upchať póry. Môžete ho ale použiť ako prostriedok na hydratáciu, ktorý zároveň odstráni nežiaduce mikroorganizmy z kože. Stačí ho naniesť trochu na vatový tampón a prejsť ním čistú tvár. Prípadne ho do tváre zapracujte prsty.
Čistenie ale nie je jediná nevyhnutnosť, na ktorú sa musíte zamerať. Na koži sa prakticky okamžite prejaví nedostatok živín. Preto zvážte dlhodobé užívanie doplnkov stravy pre pleť, ktoré obsahujú vitamíny a bylinky.