Oleje na pleť: Druhy, účinky a ako ich správne používať

Všetky ženy na svete chcú vyzerať mlado a krásne. A ideálne až do neskoršieho veku, počas ktorého mnohí bojujú s nedokonalosťami pleti a vráskami. Samozrejme, vzniknuté škody nie je vždy ľahké napraviť, ale to neznamená, že by ste sa mali vzdať a nerobiť nič pre seba a svoju pleť. Jednou z najväčších zmien, ktoré môžete urobiť, je používanie kozmetických olejov. Viete, čo vám môžu ponúknuť oleje na pleť?

České ženy majú v niektorých veciach trochu nevýhodu. V porovnaní s Francúzkami si napríklad ešte neosvojili návyky starostlivosti o seba. A je to celkom pochopiteľné, pretože ani naše mamy a staré mamy nemali tendenciu sa o seba a svoju pleť nejako extra starať.

Prakticky nikto z našich predchodcov nepoužíval SPF každý deň, nehovoriac o čistení pleti dvakrát denne a používaní špeciálneho pleťového krému dvakrát denne.

Preto je teraz potrebné sa oveľa viac vzdelávať v oblasti starostlivosti o pleť a využívať novozískané poznatky v praxi. Len tak dosiahnete krásnu a upravenú pleť aj vo vyššom veku.

Akú úlohu pri tom môžu zohrávať kozmetické oleje?

olej na pleť účinky použitie

Na čo je pleťový olej dobrý?

Pleťové oleje môžu do veľkej miery nahradiť bežné pleťové krémy, ktoré sa používajú ráno a večer. Výhodou olejov býva prirodzenejšie zloženie (zámerne nehovoríme prírodné, pretože niektorí výrobcovia nerobia svoje oleje 100 % prírodné, pretože do nich pridávajú ďalšie zložky).

Okrem toho sa dobre rozprestierajú a absorbujú. Ďalšou výhodou je všestranné použitie. Jeden olej môžete použiť v mnohých prípadoch na vlasy a na pokožku celého tela. Lacnejšie oleje bývajú cenovo dostupné aj vtedy, ak ich kúpite vo väčšom balení (to platí najmä pre kokosový olej).

Druhy olejov a ich účinky

Skôr ako sa rozhodnete vyskúšať nejaký olej, najprv si o ňom niečo prečítajte. Každý výrobca napríklad na etikete uvádza, pre aký typ pokožky je olej vhodný. Túto informáciu neignorujte, pretože ak máte mastnú pleť, zle zvolený olej by vám mohol napríklad upchať póry (čo by mohlo v blízkej budúcnosti vašu pleť zhoršiť).

kokosový arganový olej na pleť

Kokosový olej na pleť

Kokosový olej sa vyrába z dužiny kokosového orecha. Má jasne bielu farbu a veľmi príjemnú vôňu. Vo väčšine prípadov má pevnú konzistenciu, ktorá umožňuje predaj v nádobách rôznych veľkostí. Na etikete by malo byť uvedené, či ide o rafinovaný alebo nerafinovaný kokosový olej. Rozdiel medzi nimi je v tom, že nerafinovaný kokosový olej pochádza z čerstvých orechov a neobsahuje žiadne pridané látky.

Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, ktoré môžu pokožku vyživovať a zároveň ju dobre pripraviť na masáž tváre.

Arganový olej na pleť

Arganový olej je jedným z najdrahších olejov na svete, preto si zaň trochu priplaťte. Určite však stojí za to, pretože obsahuje vitamíny A a E, ktoré sú dôležité pre pekný vzhľad pleti. Tento olej je svojou povahou najvhodnejší pre suchú a starnúcu pleť. Môžete ho tiež pravidelne aplikovať na vlasy.

Levandulový olej na pleť

Ženy s problematickou pokožkou so sklonom k ekzémom a akné by mali siahnuť po levanduľovom oleji. Jeho aplikácia môže podporiť hojenie existujúcich akné a zabrániť vzniku nových. Keďže je však tento olej pomerne silný, odporúča sa používať ho ako tonikum na tvár. Zmiešajte 2 kvapky levanduľového oleja s 1 čajovou lyžičkou vilánu. Môžete tiež zmiešať 1 kvapku levanduľového oleja a 1 kvapku arganového oleja.

levandulový rakytníkový olej na pleť

Rakytníkový olej na pleť

Rakytník rešetliakový obsahuje vitamín C, ktorý pôsobí ako antioxidant a chráni bunky pred predčasným starnutím. Vitamín C môže tiež rozjasniť pokožku a znížiť viditeľnosť vrások. Z tohto dôvodu je vhodný pre ženy staršie ako 25 rokov, ktoré chcú zabrániť predčasnému starnutiu pleti, a pre staršie ženy, ktoré chcú vyzerať o niečo mladšie.

Ako správne používať pleťové oleje?

Pred prvou aplikáciou si najprv nakvapkajte malé množstvo oleja na vnútornú stranu zápästia a počkajte, či sa u vás prejaví alergická reakcia. Potom olej naneste na tvár. Oleje najlepšie pôsobia na mierne zvlhčenú pokožku. Kvapnite malé množstvo oleja do dlane a rozotrite si ruky. Potom olej naneste na tvár a nechajte ho vstrebať.

Vložiť komentár