Ako liečiť pigmentové škvrny? Poznáme riešenie

Zatiaľ čo biele pigmentové škvrny vnímame ako niečo zvláštne, čo je typické pre kožné ochorenie vitiligo, s tmavými pigmentovými škvrnami sa stretávame tak často, že ich berieme ako bežnú súčasť života. Zatiaľ čo niektorí ľudia považujú pigmentové škvrny na tvári a tele za roztomilé a sexy, iní sa ich zúfalo snažia zbaviť. Ako na to? Na to sa pozrieme nižšie.

Každý človek má v tele pigment (možno až na veľmi vzácne výnimky), ktorý určuje farbu jeho očí, vlasov a pokožky. Za normálnych okolností by mal byť pigment rovnomerne rozložený. Ak to tak nie je, môžeme sa stretnúť s tmavým znamienkom na koži. Na takomto mieste je nadbytok farebného pigmentu.

U mnohých ľudí sa pigmentové škvrny objavia aj po vystavení sa slnku. Niektorí ľudia svoje pehy od slnka milujú, iní ich však zo srdca nenávidia a najradšej by sa ich nadobro zbavili.

Keďže ide o zaujímavú tému, nižšie sa jej budeme venovať podrobnejšie.

čo sú pigmentové škvrny na tvári

Čo sú pigmentové škvrny?

Bežným problémom, ktorý spôsobuje hyperpigmentáciu a pigmentové škvrny, je nadmerné množstvo melanínu. Jeho nadbytok sa môže tvoriť práve po vystavení pokožky slnku, počas hormonálnych zmien (u niektorých žien sa to prejavuje počas tehotenstva) alebo pri užívaní niektorých liekov.

Pigmentové škvrny na tvári

Pigmentové škvrny na tvári sú pomerne časté z viacerých dôvodov. Predovšetkým hlava je najvyššie položeným miestom ľudského tela, takže na tvár, krk a dekolt dopadá najviac slnečného žiarenia, čo môže spôsobiť zvýšenú tvorbu kožného pigmentu. Z tohto dôvodu má mnoho ľudí v letných mesiacoch pehy na tvári.

Druhým dôvodom je, že ľudia so sklonom k pehám nepoužívajú krémy s ochranným faktorom SPF, ktoré môžu potlačiť alebo znížiť výskyt pigmentových škvŕn. (Odporúča sa používať krémy s SPF 30-50.)

ako odstraniť pigmentové škvrny na nohách

Pigmentové škvrny na nohách

Pigmentové škvrny na nohách nie sú také časté, ale ani na tomto mieste ich nemožno úplne vylúčiť. Väčšina ľudí si zakrýva nohy. Ak to tak nie je, nie sú kvôli svojej polohe tak ľahko vystavené slnečnému žiareniu. Okrem toho, ak ste opálení, pehy nemusia byť viditeľné. Pihy sa oveľa častejšie vyskytujú na rukách a pažiach.

Ako odstrániť pigmentové škvrny?

Niektorí ľudia nemajú radi bielenie pieh citrónovou šťavou. Keďže je citrón agresívny, tento postup by sme rozhodne neodporúčali. Ak svoje pehy naozaj neznášate, skúste sa pozrieť na iné možnosti.

Krém na pigmentové škvrny

Na trhu sú špeciálne krémy, ktoré dokážu vyrovnať tón pleti. Vďaka tomu by sa nerovnomerná pigmentácia pokožky mala zosvetliť alebo dokonca úplne vymazať. Nezabudnite však, že to nie je trvalé riešenie. Ak chcete zachovať účinok kómy, musíte ju používať dlhodobo a každý deň.

pigmentové škvrny krém olej babské rady

Olej na pigmentové škvrny

Pokiaľ ide o zosvetlenie pigmentových škvŕn, olej vám v tomto prípade pravdepodobne nepomôže. (Niektoré oleje sú však vhodné na zníženie viditeľnosti strií a jaziev.) Určite však neurobíte nič zlé, ak budete používať kozmetický olej ako súčasť starostlivosti o pokožku namáhanú slnkom.

Babské rady

Niektoré ženy si z jablčného octu pripravujú pleťovú vodu. Jednoducho zmiešajte rovnaké diely vody a jablčného octu v pomere 1:1 a potom túto tekutinu naneste pomocou vatového tampónu na miesta s hyperpigmentáciou a nechajte pôsobiť 2-3 minúty. Potom si tvár opláchnite vlažnou vodou.

Dobrým tipom je aj používanie zeleného čaju na tvár. Stačí si uvariť zelený čaj, nechať vrecúško trochu vychladnúť a potom ním dvakrát denne potrieť miesta s rôznou pigmentáciou. To isté môžete urobiť aj s čiernym čajom.

Trochu mlieka môžete tiež naniesť na vatový tampón a používať ho na tonizáciu pleti dvakrát denne.

Nezabúdajte, že aj vaša vnútorná výživa má veľký vplyv na vzhľad vašej pokožky. Vyskúšajte prírodné doplnky stravy s vitamínmi a bylinkami pre peknú pleť.

Vložiť komentár