Kozmetická vazelína na pleť: Prečo ju používať?

Keď niekto začne hovoriť o kozmetickej vazelíne, často sa stretávame s pomerne silnými názormi, prečo by sme ju nemali používať. Ak však lepšie pochopíte, na čo môže byť dobrá, jej používanie pre vás nebude predstavovať riziko a môže vám pomôcť vyriešiť širokú škálu problémov. Prečo jej teda dať šancu?

Vazelína vyvoláva u mnohých ľudí obavy. Veď je vyrobená z oleja! Ako by teda niečo také mohlo byť dobré pre ľudí? Ešte nedávno si ženy (a dokonca aj muži) nevedeli predstaviť svoj život bez kozmetickej vazelíny.

Vazelína sa používa aj v tradičnej medicíne, pretože je to pomerne univerzálne mazivo, ktoré sa dá použiť na širokú škálu rôznych problémov. V prospech vazelíny navyše hovorí aj fakt, že o jej pôvod sa zaujímajú aj úradníci EÚ, takže sa nemusíte obávať, že by ste si na seba nanášali bohviečo. Navyše, z technického hľadiska je ropa, z ktorej sa vazelína vyrába, úplne prírodný produkt, ktorý ľudia naďalej spracovávajú. (Vznikla biogenézou alebo termogenézou organických látok. V škole sme sa učili, že ide o živočíšne a rastlinné zvyšky.)

Teraz, keď už viete niečo o vazelíne, môžeme pokračovať v téme.

Čo je kozmetická vazelína?

Ako už názov napovedá, ide o vazelínu, ktorá je vhodná na kozmetické použitie. Môže sa používať napríklad na pery alebo na pokožku. Z technického hľadiska možno za kozmetickú vazelínu považovať aj lekárenskú vazelínu, ktorá sa zvyčajne používala pri ošetrovaní rán. Hoci sa preukázalo, že sa nevstrebáva do pokožky, môže utesniť ranu proti prenikaniu mikróbov. Pôsobí aj proti vysychaniu rán.

vazelína na pleť účinky

Prečo ju používať – účinky

Účinky kozmetickej vazelíny môžu byť skutočne pozoruhodné. Jednou z jej najväčších výhod je nepochybne to, že dokáže premazať prakticky akýkoľvek povrch. Používa sa napríklad v niektorých krémoch a balzamoch na pery. Kúpiť si môžete aj klasickú vazelínu, ktorú možno nanášať na telo alebo na rany. (Na to je najlepšia tá z lekárne.) V neposlednom rade si z nej môžete vyrobiť pomádu na vlasy.

Kozmetickú vazelínu môžete skúsiť použiť aj nasledujúcimi spôsobmi:

 • Parfém bude na pokožke cítiť dlhšie po aplikácii
 • Pri úprave vlasov naneste malé množstvo vazelíny na nepoddajné a poškodené končeky
 • Naneste trochu vazelíny na lícne kosti a iné oblasti, ktoré chcete prirodzene zvýrazniť leskom (takže technicky ide o rozjasňovač)
 • Naneste trochu vazelíny na nechtové kožičky, aby ste ľahšie dosiahli dokonalú manikúru (lak sa nezachytí a nezaschne všade)
 • Naneste ju na suché a popraskané päty a kolená
 • Naneste vazelínu na topánky, ktoré potrebujete rýchlo vyleštiť (a nemáte po ruke krém na topánky)
 • Odstráňte make-up pomocou vazelíny
 • Natrite si uši a náušnice vazelínou, keď sa rozhodnete nosiť ich dlhší čas (znížite bolesť uší pri nasadzovaní náušníc)
 • Použite vazelínu ako základ pre domáci peeling (môžete pridať napríklad kávovú usadeninu)
 • Naneste malé množstvo vazelíny na vnútornú stranu stehien, ktoré sa v lete pri nosení šiat alebo sukní odierajú.

Ako teda vidíte, kozmetická vazelína má naozaj bohaté možnosti použitia. Nemusíte sa teda obávať, že by vám doma ležala na poličke bez rozumného využitia.

ako používať vazelínu na pleť

Ďalšie tipy pre zdravú pokožku

Okrem pravidelnej hydratácie pokožky správnym krémom a v prípade potreby vazelínou existuje niekoľko ďalších tipov, ktoré pomôžu udržať jej vyživený, mladistvý a krásny vzhľad čo najdlhšie.

V prvom rade vyskúšajte dlhodobé užívanie prírodných doplnkov na podporu pokožky, vlasov a nechtov, ktoré obsahujú komplex vitamínov, minerálov a bylín. Hľadajte najmä tie s obsahom vitamínu C, kolagénu, astaxantínu, vitamínov skupiny B, vitamínu E, pivovarských kvasníc, prasličky, kyseliny hyalurónovej a ďalších dôležitých látok.

Nezabudnite tiež na:

 • Dobre nastavený pitný režim, v ktorom by mala prevládať čistá voda
 • Dostatok spánku
 • Každodenné čistenie a peeling (ideálne ráno a večer, keď sa zobudíte, môže byť na pokožke nečistota)
 • Každodenné používanie krému s ochranným faktorom SPF, a to aj v zime a počas dní, keď nesvieti slnko
 • Zdravá strava

Naopak, zabudnite na nadmerné pitie a fajčenie. Ani nadmerné opaľovanie a návšteva solárií nie sú príliš zdravé. Pozor by ste si mali dávať aj na rozrezávanie pupienkov, pretože si môžete do pokožky zaviesť nežiaduce infekcie.

Ak to všetko budete dodržiavať, uvidíte, že vaša pleť a tvár sa vám za to poďakujú.

Vložiť komentár