Typy pleti: Ako ich rozoznať a ako sa líšia v starostlivosti?

Každý z nás má iný typ pleti. Preto starostlivosť, ktorá vyhovuje vášmu priateľovi, nemusí vyhovovať vám. Preto sa pozrieme na všetko, čo by ste mali vedieť o svojom type pleti.

Rozhodne sa oplatí poznať svoj typ pleti. Vďaka tomu je oveľa jednoduchšie určiť, aký druh starostlivosti bude vašej pleti najviac vyhovovať. Môžete tak zabrániť vzniku nevzhľadného akné alebo šupinatej pokožky.

Okrem toho sú niektoré typy pleti náchylnejšie na skorý vznik prvých vrások, takže je celkom možné, že keď sa o seba začnete lepšie starať, prejaví sa to na mladistvejšej tvári aj vo vyššom veku.

Ako toho však dosiahnuť?

ako spoznať svoj typ pleti

Ako spoznať svoj typ pleti?

Dnes rozlišujeme niekoľko typov pleti. Existujú typy normálnej, mastnej, suchej, zmiešanej a citlivej pleti. (Niektorí do tohto zoznamu zaraďujú aj problematické.) Ak však stojíte doma pred zrkadlom, pravdepodobne neviete, do ktorej kategórie patríte. Najmä preto, že typ pleti sa môže v priebehu života meniť.

Ak nemáte citlivú pleť, nemáte veľmi viditeľné póry a celkovo sa lesknete, pravdepodobne máte normálnu pleť. Kombinovaná pleť má tendenciu sa viac mastiť v T-zóne (čelo a nos) a líca bývajú suché. Preto sa zamerajte na čierne bodky, lesk a rozšírené póry na nose a čele. Suchá pokožka má prakticky neviditeľné póry, je suchá a drsná, môže byť červená a menej pružná a môže mať viac vrások. Mastná pleť je potom mastná po celej tvári, má veľmi viditeľné póry a trpí akné.

Ak máte citlivú pokožku, môžete častejšie pociťovať začervenanie, pálenie, suchosť a iné príznaky toho, že vaša pokožka znáša menej ako iná.

Ako sa starať o rôzne typy pleti?

Teraz, keď už viete, aké typy pleti existujú, sa pozrieme na to, ako sa starať o každý z nich.

Mastná pleť

Mastná pleť produkuje zvýšené množstvo oleja, ktorý ju robí lesklou a má tendenciu sa upchávať. Hoci je pre pokožku dôležitý, vo vašom prípade je žiaduce jeho produkciu trochu znížiť. Preto sa pozrite do svojho kozmetického kufríka a na poličku v kúpeľni. Na obale každého výrobku by ste si mali prečítať, pre aký typ pleti je vhodný. (Ak to tam nie je, pozrite sa na použité zložky.) Napríklad je pravdepodobné, že váš podkladový krém obsahuje silikón a iné látky, ktoré majú tendenciu zhoršovať upchávanie pórov. V takom prípade je najlepšou voľbou nájsť vhodnejší produkt, ktorý to nerobí.

Prínosom pre vás môžu byť aj pravidelné ílové masky, kyselina salicylová a produkty z čajovníka. V najhoršom prípade môže pomôcť aj zinková masť na akné.

Suchá pleť

Suchá pleť má opačný problém, a to, že produkuje príliš málo oleja. Riešením je predovšetkým pitie väčšieho množstva vody, čo vedie k lepšej hydratácii pokožky. Určite sa vyhýbajte alkoholu v prípravkoch, ktorý pokožku ešte viac vysušuje. Na druhej strane stavte na kozmetiku s obsahom kyseliny hyalurónovej, ceramidov a mastných kyselín. Pomôcť môže aj zvlhčovač vzduchu, častejšie používanie hydratačných masiek a obmedzenie horúcich kúpeľov.

péče o pleť podla typu

Zmiešaná pleť

V tomto prípade budete musieť trochu experimentovať, pretože na trhu nie je žiadny výrobok, ktorý by dokázal obmedziť tvorbu kožného mazu v T-zóne, ale zároveň hydratovať suchú pokožku na lícach. Takisto neexistuje žiadna odporúčaná kombinácia produktov. Preto budete musieť ísť do drogérie a hľadať, čo vám vyhovuje.

Všeobecne sa však pri zmiešanej pleti odporúča používať harmonizujúce tonikum, cielenú starostlivosť o akné (zvyčajne špeciálne pleťové vody alebo náplasti na akné) a jemné enzýmové masky.

Univerzálna starostlivosť o pleť

Bez ohľadu na typ pleti je vždy dôležitá vnútorná výživa. Z tohto dôvodu by ste mali vyskúšať dlhodobé užívanie výživových doplnkov na pleť, ktoré obsahujú rôzne vitamíny a bylinky (vitamín C, vitamíny skupiny B, praslička, pivovarské kvasnice…).

Okrem toho sa všeobecne odporúča, aby si každá žena osvojila ošetrujúci režim, ktorý bude dodržiavať každý deň. To môže výrazne zlepšiť frekvenciu výskytu akné, hydratáciu pokožky atď.

Táto starostlivosť by mala zahŕňať:

  • Čistite si pleť ráno a večer, nebojte sa použiť čistiace mlieko a následne čistiaci olej alebo gél.
  • Sérum
  • Vhodný typ krému
  • Krém s SPF 30+ (aj v zime a počas zamračených dní)

Okrem toho sa pre všetky typy pleti odporúča dobrá vnútorná hydratácia, ktorú môžete zabezpečiť pitím väčšieho množstva čistej vody. Posteľná bielizeň by sa mala meniť aspoň raz týždenne.

Na druhej strane, rôzne postupy „urob si sám“, ktoré zahŕňajú aplikáciu citrónu, zubnej pasty, cesnaku alebo prášku do pečiva a sódy bikarbóny na pokožku, nie sú pre vás vhodné. Všetky tieto tipy sú pre pokožku dosť agresívne, a to vrátane lokálnej aplikácie vitamínu E.

Ako vidíte, starostlivosť o pleť je vedou. Vďaka kvalitnej vnútornej výžive a cielenej starostlivosti pre váš typ pleti však uvidíte výrazné zlepšenie.

Vložiť komentár