Popraskaná koža: Príznaky, príčiny a čo pomôže?

Suchá a popraskaná koža sa môže na tele objaviť nielen počas zimných mesiacov, keď je vystavená vyšším teplotám a vetru. Niektorí ľudia ju majú po celý rok, preto sa pozrieme na to, čo by im v tejto situácii mohlo pomôcť.

Popraskaná koža na prstoch na nohách môže znamenať, že vaše nohy nemajú dostatok hydratácie a z času na čas by im určite prospel zmäkčujúci kúpeľ nôh a pôsobenie škrabky na odstránenie odumretej kože.

Suchá a popraskaná koža však môže trápiť aj vaše ruky, tvár, kolená, lakte a ďalšie oblasti, ktoré nemajú dostatočnú hydratáciu. Z tohto dôvodu musíte vedieť, ako ju tam dostať (a v ideálnom prípade ju tam aj udržať) čo najrýchlejšie.

Ako sa to dá urobiť?

jak poznat popraskanou kůži příčiny

Ako rozpoznať popraskanú kožu?

Popraskanú pokožku na tele spoznáte pomerne ľahko. Zvyčajne ide o drsné miesto s viditeľnými belavými šupinkami, ktoré naznačujú suchosť. Okrem toho môže pokožka pociťovať svrbenie a svrbenie. Ak s týmto stavom nič nerobíte, môže prasknúť, až kým nekrváca. To nie je ani trochu žiaduce, pretože do trhlín sa môže preniesť infekcia, ktorá sa môže zmeniť na nebezpečný zápal.

Najčastejšie príčiny jej vzniku

Suchá pokožka trpí rýchlejšou stratou vody, čo ju účinne chráni pred vysúšaním a praskaním. Okrem genetiky môže mať na suchosť negatívny vplyv aj váš vek, aktuálne ročné obdobie a vaše každodenné návyky, medzi ktoré patrí napríklad teplota vody, v ktorej sa kúpete.

Môže však ísť aj o kožné ochorenie. Ľudia s ekzémom a dermatitídou trpia praskaním kože.

Popraskaná koža na rukách

Popraskaná pokožka na rukách môže byť dôsledkom nedostatočného používania výživných a mazacích krémov na ruky a ťažkej manuálnej práce, ktorá prispieva k tvorbe mozolov. Môže ísť aj o alergickú reakciu alebo kožnú reakciu na dlhodobé používanie drsných čistiacich prostriedkov, pracovných a záhradných chemikálií.

popraskaná kůže na rukou nohou jak se ji zbavit

Popraskaná koža na nohách

Aj popraskaná koža na nohách je zvyčajne spôsobená odmietaním používania hydratačných krémov na nohy, ktoré bojujú proti popraskaným pätám a popraskanej pokožke na prstoch. (Namastené nohy tiež znižujú trenie pri nosení letných sandálov s otvorenou špičkou, takže by sa mala znížiť tvorba bolestivých pľuzgierov.)

Ako sa zbaviť popraskanej kože?

S trochou úsilia a snahy sa môžete popraskanej kože zbaviť celkom ľahko. Napríklad pri práci s chemikáliami používajte ochranné rukavice. Nosenie rukavíc počas zimy tiež pomáha, pretože chlad môže mať ničivý účinok na pokožku rúk. V neposlednom rade zabudnite na umývanie v horúcej (dokonca aj vriacej) vode.

Krém na popraskanú pokožku

Používajte špeciálne krémy na suchú, citlivú a atopickú pokožku na celom tele. Je dôležité používať ich čo najčastejšie, dokonca dvakrát denne, inak nemôžete očakávať, že sa vaša pleť v krátkom čase zlepší. Hľadajte výživné kozmetické oleje (mandľový, olivový…), vitamín E a napríklad močovinu, ktorá je prospešná pre suchú a citlivú pokožku.

popraskaná kůže krém výživa

Vnútorná výživa

Ďalším veľmi dôležitým bodom je vnútorná výživa, ktorú pokožka potrebuje na udržanie normálnej kožnej bariéry a optimálnej vlhkosti.

Z tohto dôvodu majte v strave dostatočné množstvo:

Všetky tieto látky, ako aj mnohé ďalšie, sa nachádzajú v zložení kvalitných doplnkov stravy na podporu normálneho vzhľadu pokožky.

Ak kombinácia všetkých vyššie uvedených tipov nezaberá a stav vašej pokožky sa dokonca zhoršuje, najrozumnejším riešením je navštíviť dermatológa, ktorý sa špecializuje na psoriázu, závažnejšie atopie a ekzémy, ktorých liečba si vyžaduje špeciálny prístup.

Vložiť komentár