Retinol na pleť (vitamín A): Aké sú jeho účinky?

Ak ste vášnivými milovníkmi kozmetiky, potom viete, že látka s názvom retinol je v posledných rokoch veľmi moderná. Jej používanie má však niekoľko špecifík a pravidiel. Pre koho je vhodná? A aké sú jeho najlepšie účinky?

Starnutie pokožky a celého tela je prakticky nevyhnutné. Keďže však žijeme v dobe, ktorá sa riadi kultom mladosti a tváre bez vrások, mnohí z nás sa snažia bojovať proti zubu času akýmikoľvek prostriedkami.

Vitamíny E a C patrili donedávna medzi hlavných spojencov v boji proti starnutiu pleti, pretože ju dokážu chrániť pred vráskami a predčasným poškodením, ktoré môže súvisieť aj s environmentálnymi faktormi. V kozmetike sa však čoraz častejšie začal objavovať retinol (vitamín A), ktorý ich doslova tromfol.

Prečo je taký populárny? A skutočne funguje aplikácia retinolu na pleť?

Čo je retinol?

Retinol je derivát vitamínu A, ktorý je bežnou súčasťou našej stravy. Tieto deriváty existujú v mnohých koncentráciách. Na jednej strane je to výhodné, pretože môžete dostať do rúk kozmetický výrobok, ktorý svojou účinnosťou prekonáva všetky výrobky z drogérie. Na druhej strane je retinol v silnej koncentrácii často dostupný len u kozmetičky/dermatologičky a na domáce použitie ho často možno získať len na lekársky predpis.

Nie preto, že by si lekári a kozmetičky nepriali, aby ste doma dosiahli dokonalú a mladistvú pleť, ale najmä z bezpečnostných dôvodov.

retinol účinky na pleť

Účinky a výhody retinolu

Retinol je predovšetkým kozmetická zložka, preto sa najčastejšie používa v starostlivosti o pleť.

Retinol na pleť

Ak sa retinol používa správne a je dostatočne silný, môže vám ponúknuť naozaj veľa. Jednou z jeho najväčších výhod je podpora mladistvého vzhľadu pleti, preto ho vyhľadávajú najmä zrelé a staršie ženy, ktoré majú záujem o redukciu prvých príznakov starnutia.

Môže vám tiež ponúknuť:

Opäť však apelujeme na to, že tieto pozitívne účinky retinolu sa prejavia len vtedy, ak ho budete používať podľa presných pokynov.

ako používať retinol

Ako správne používať retinol?

Retinol je trochu iný ako ostatné látky, ktoré pravidelne používate. Preto určite nie je rozumné aplikovať ho na tvár dvakrát denne hneď od začiatku. Mohlo by to spôsobiť podráždenie pokožky, čo by mohlo mať za následok jej olupovanie. Navyše u citlivejších jedincov môže byť reakcia pokožky na retinol ešte silnejšia.

Môže sa tiež objaviť:

  • Vysušenie pokožky
  • Bolesť
  • Iné podráždenie

V prípade, že sa objaví bolesť alebo stav pokožky je naozaj hrozný, prestaňte používať retinol, pretože pre vás nemusí byť vhodný.

Ak reakcia na retinol nie je taká zlá, môžete začať používať sérum/krém s obsahom retinolu častejšie, približne dvakrát týždenne. Nezabudnite tiež, že spojenie retinolu s vhodným hydratačným krémom si dokáže pomerne ľahko poradiť so suchou pleťou. Prvé výsledky používania retinolu sa potom môžu prejaviť približne za dva až tri mesiace.

Hoci je retinol v kozmetickej forme naozaj účinný, nezabudnite ho podporiť správnou vnútornou výživou, ktorá má tiež významný vplyv na stav pokožky. Najlepšie je kombinovať ho s dlhodobým užívaním prírodných doplnkov pre pleť, vlasy a nechty, ktoré obsahujú vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C, pivovarské kvasnice, kyselinu hyalurónovú, kolagén a mnoho ďalších látok, ktoré prispievajú k mladosti a kráse.

Vložiť komentár