Dermatitída: Jej typy, príznaky a liečba

Dermatitída je súhrnný výraz pre zápal kože, ktorý môže byť vyvolaný rôznymi príčinami. Na vine môže byť napríklad alergická reakcia, dedičnosť a mnohé ďalšie. Keďže ide aj o estetický problém, pozrieme sa aj na to, či sa dermatitída dá nejakým spôsobom liečiť.

Ekzém alebo tiež dermatitída je názov pre stav, pri ktorom sa na koži objavujú lézie. Ich vzhľad môže byť pri každom zdravotnom probléme mierne odlišný. Kým niekedy sa na pokožke môžu objaviť žlté mastné lupiny, v iných prípadoch sa môže pokožka veľmi olupovať a byť červená. Nezriedkavé nie sú ani biele suché ložiská, ktoré môžu v extrémnych situáciách krvácať.

Vzhľadom na to, že normou je zdravo vyzerajúca pokožka bez jedinej chybičky, je pochopiteľné, že ľudia s ekzémom môžu mať veľmi nízke sebavedomie.

Čo je to dermatitída?

Ako už bolo spomenuté, dermatitída je len súhrnný názov pre iné ochorenia. Pod týmto pojmom sa môže skrývať napríklad detský ekzém, alergická kontaktná dermatitída, žihľavka a mnohé ďalšie. V niektorých prípadoch nie je situácia vážna, ale v mnohých iných musí postihnutý jedinec pravidelne chodiť na kontroly k dermatológovi, ktorý sleduje ďalší vývoj jeho ochorenia.

Jej typy a príznaky

dermatitída druhy príznaky

Atopická dermatitída

Atopická dermatitída je iný názov pre atopický ekzém. Týmto kožným ochorením trpia najmä deti. Dokonca sa uvádza, že počet ľudí trpiacich atopickým ekzémom sa v posledných desaťročiach niekoľkokrát zvýšil.

Medzi hlavné príznaky tohto typu ekzému patrí striedanie období silného zápalu a pokojnejších období. Hlavným rizikovým faktorom ekzému je genetika, preto sa nedá vyliečiť ani odstrániť. Jeho priebeh však môžete pozitívne ovplyvniť správnou starostlivosťou, ktorá môže zahŕňať používanie šetrnej kozmetiky pre atopikov. Tento typ ekzému sa rozpozná najmä podľa svrbenia a suchosti pokožky.

Seboroická dermatitída

Seboroická dermatitída je špecifická tým, že sa najčastejšie vyskytuje na miestach, ktoré sú pokryté vlasmi, chlpmi a podobne. Z tohto dôvodu ju môžete mať v obočí, vo vlasoch a v slabinách. Pravdepodobným dôvodom výskytu je pravdepodobne väčšia aktivita bežne sa vyskytujúcich kvasiniek. Lupiny, ktoré sa tvoria pri seboroickej dermatitíde, bývajú žltkasté a mastné, čím sa výrazne líšia od klasických lupín, ktoré sa vyskytujú v bežnej populácii.

Periorálna dermatitída

Periorálna dermatitída je zápalové ochorenie tváre, ktoré najčastejšie postihuje ženy vo veku okolo 30 rokov. Niekedy sa dokonca nazýva choroba letušiek, pretože ženy, ktoré používajú veľa kozmetiky a pracujú v náročných podmienkach, sú na ňu náchylnejšie (letušky musia byť upravené a sú dlhé hodiny na nohách v klimatizovanom prostredí).

Medzi prejavy tohto problému patrí tvorba pupienkov a začervenanie pokožky. Tieto javy sa najčastejšie sústreďujú v okolí úst.

dermatitída ličba

Ako liečiť dermatitídu?

V prvom rade by ste sa mali obrátiť na dermatológa, ktorý na základe vzhľadu a príznakov vašich kožných problémov stanoví správnu diagnózu, ktorú môžete použiť ako východisko pri riešení problému.

Medzi ďalšie spôsoby, ako sa zbaviť dermatitídy, patria základné tipy starostlivosti o pokožku. Napríklad by ste nemali používať dráždivú kozmetiku a mali by ste dbať na pravidelné čistenie pokožky, po ktorom ju namažete a zvlhčíte vhodným hypoalergénnym krémom.

Pomáha tiež:

  • Zníženie stresu
  • Dostatočný prísun vody
  • Dostatok spánku
  • Obmedzenie opaľovania
  • Obmedzenie kontaktu s chemickými látkami a alergénmi

Pokožka na celom tele tiež ocení, ak ju nebudete príliš intenzívne vystavovať horúcej vode, ktorá môže ešte viac podporiť jej vysušovanie.

V neposlednom rade myslite aj na správnu vnútornú výživu. Dobrým tipom je dlhodobé užívanie prírodných výživových doplnkov na podporu normálneho vzhľadu pokožky, ktoré obsahujú vitamíny, bylinky a ďalšie látky prírodného pôvodu.

Ak sa budete držať týchto tipov, vaša pleť by mala čoskoro opäť vyzerať lepšie.

Vložiť komentár